Panel veri meselelerine çözümler


Diyelim ki bir grup finansal (yatırımlar, temettü ödemesi, varlık büyüklüğü, vb.) ve yönetimsel (sahiplik yapısı, yönetim kurulu büyüklüğü, yönetim kurulu faaliyetleri, vb.) değişkenin şirketin nakit tutma davranışına etkisini analiz edeceksiniz. Nakit varlıkların bu yılki bakiyesi bir önceki yılın sonu ve yıl içindeki nakit akışlarına bağlı.

Bazı finansal değişkenleriniz arasında da eşzamanlılık mevcut. Temettü ödemesi, finansal kaldıraç, yatırımlar ve nakit tutma arasında o yıl gerçekleşen bir ilişki var. Aynı ilişki geçen sene ve ondan önceki senelerde de vardı. Şirketin büyüklüğünü hasılat ile ölçersiniz başka bir değişken daha eşzamanlılık sorunu yaratacak. Panel veri analizinizi aşağıdaki gibi kurmak fikri çok mantıklı geliyor olabilir.

NakitVar_{it} = \beta_{1}NakitVar_{it-1}+\beta_{2}FinansDeg_{it}+\beta_{3}YonetimDeg_{it}+Etkiler_{it}+\epsilon_{it}
DeğişkenTanımı
NakitVari şirketinin t ve t-1 yıldaki Nakit Varlıklarının Toplam Varlıklarına bölünmesi
FinansDegi şirketinin t yılındaki Finansal Kalemlerin Toplam Varlıklarına bölünmesi
YonetimDegi şirketinin t yılındaki yönetim kurulu yapısı değişkenleri
EtkilerGözlemlenmemiş Yıl ve Şirket etkileri

Bu modeli panel testlerine göre sabit etkilerle bile analiz etseniz çok büyük bir sorununuz var: sonuçların taraflılığı. t-1 yılı "NakitVar" otomatik olarak t yılı "NakitVar"ın katsayısını ve istatiski anlamlığını etkileyecek. Elde ettiğiniz sonuçlar ve ortaya koyduğunuz anlamlar bilimsel olarak geçerli olmayacak. Ne yapabilirsiniz? Dinamik panel veri analizi yöntemlerini kullanmak en doğru seçenek bunun için aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Flannery, M. J., & Hankins, K. W. (2013). Estimating dynamic panel models in corporate finance. Journal of Corporate Finance, 19, 1-19

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir