Aşklar Neden Biter?


Mendeley’i beş yıldan fazla bir süredir kullanıyorum. 2016 yılında 400 referanslı doktora tezimi sadece Desktop Manager kullanarak yazdım. Mendeley’in daha iyi gideceği hayaliyle Kullanıcı Araştırması toplantısına katıldım ve yeni bir versiyonun her şeyi önceki yüzyıla geri götüreceğini hiç düşünmemiştim.

  1. Referans yöneticisi bazı PDF belgelerini açamıyor. Dosyayı yanlışlıkla o referanstan kaldırdığınızda, Referans Yöneticisi onu okuyamayacağı için onu tekrar ekleyemezsiniz.
  2. Alıntı eklentisi LibreOffice (Linux ve Mac) için mevcut değildir. Çalışmalarım ve belgelerim için bilgisayarımda başta Linux olmak üzere çift işletim sistemi (Linux Mint & Windows) kullanıyorum. Metne bir alıntı eklemek için dizüstü bilgisayarımı yeniden başlatamıyorum. Reference Manager’ın bir AppImage sürümü var, ancak onu Libreoffice ile kullanamazsınız.
  3. Alıntı eklentisi işe yaramaz. Bir alıntıyı kopyalayıp yapıştırmak veya metin üzerinde düzenlemek mümkün değildir. Alıntıları düzenlemek hala bir sorun. Alıntıyı değiştirdiğinizde eklenti çok yavaş. Uzun ve yazdıklarınız konusunda çok seçici. Örneğin, "Kothari" ve "Kothari" farklı sonuç verir. İlki size bir referans listesi verir; ikincisinde hiçbir şey elde edemezsiniz. Yeni bir Mendeley eklentisiyle bir alıntı (Can, 2020) eklediğinizi varsayın. Sonra metinde bir yere kopyala-yapıştır yaptınız. Yapıştırılan alıntıyı Can (2020) olarak değiştirdiğinizde orijinal, Can (2020) olur.
  4. Defter iyi bir fikir, ancak bir markdown ihtiyacı var. Bunun yerine bir metin düzenleyici veya not uygulaması kullanın.

Mendeley, Elsevier öncesi, Star Wars Disney öncesi. Referans Yöneticisi, Disney dönemindeki yeni Star Wars üçlemesidir. Mendeley’in bir daha asla parlak günler göremeyeceğinden eminim.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir