Kategoriler
Blokzincir

SEC vs Ripple

Securities and Exchanges Commission’ın (SEC) Ripple Labs hakkında açtığı soruşturmaya dair bildirimleri.

SEC Charges Ripple and Two Executives with Conducting $1.3 Billion Unregistered Securities Offering

Plaintiff Securities and Exchange Commission (the “SEC”), for its Complaint against Defendants Ripple Labs, Inc. (“Ripple”), Bradley Garlinghouse (“Garlinghouse”), and Christian A. Larsen (“Larsen” and, with Ripple and Garlinghouse, “Defendants”)

Ripple Labs’in konu hakkında açıklaması ve Ripple’ın durumu (XRP)

The SEC’s Attack on Crypto in the United States

XRP hakkında yapılan soruşturma kriptovarlıklar hakkındaki ilk değil. Bugüne kadar SEC birçok kriptovarlık şirketine karşı yürütmeyi durdurma kararı aldı ancak XRP’nin piyasa değeri göz önüne alındığında durum biraz daha farklı.

  1. XRP en değerli üç kriptoparadan biri.
  2. RippleNet‘in çok önemli finans kuruluşları ile ortaklığı var.

Ne oldu da SEC Ripple Labs’e dava açmaya karar verdi?

SEC’in şikayetine göre Ripple; Şirketin kurucu ortağı, yönetim kurulu başkanı ve eski CEO’su Christian Larsen; ve şirketin mevcut CEO’su Bradley Garlinghouse, şirketin işlerini finanse etmek için sermaye topladı. Şikayet, Ripple’ın 2013’ten başlayarak, XRP olarak bilinen dijital varlıkların ABD’deki ve dünyadaki yatırımcılara kayıtsız menkul kıymet teklifinde satılması yoluyla para topladığını iddia ediyor. Ripple’ın ayrıca, emek ve piyasa yapma hizmetleri gibi nakit dışı bedeller karşılığında milyarlarca XRP dağıttığı iddia ediliyor. Şikayete göre, şirketin işini finanse etmek için kullanılan XRP satışlarını yapılandırmaya ve tanıtmaya ek olarak, Larsen ve Garlinghouse, XRP’nin yaklaşık 600 milyon dolarlık kişisel kayıt dışı satışlarını da etkiledi. Şikayet, davalıların, federal menkul kıymetler yasalarının kayıt hükümlerini ihlal ederek XRP tekliflerini ve satışlarını kaydettiremediklerini veya kayıttan herhangi bir muafiyeti karşılayamadıklarını iddia ediyor.

Buna karşılık Ripple Labs’in CEO’su Brad Garlinghouse‘a göre sorunun altında yatan birkaç sebep var:

  1. Bitcoin ve Ether’i döviz olarak kabul eden SEC, XRP’yi yatırım sözleşmesi olarak görüyor ancak Howey testine göre XRP bir yatırım sözleşmesi değildir.
  2. SEC’in daha önce yasakladığı jeton arzlarıyla XRP’nin hiçbir benzerliği yoktur.
  3. Adalet ve Hazine Bakanlıkları XRP’nin bir kur olduğuna karar verdi.
  4. SEC’in şikayeti hukuk dışı. SEC daha önce de yetkilerinin üstüne çıktığı oldu zamanlar ve mahkeme kararıyla düzeltildi durum.

20 Aralık 2020’de $0.44 olan XRP’nin bütün bu gelişmelerden sonraki fiyatı $0.25 seviyesine düştü.

Davanın nasıl sonuçlandığı sadece XRP’nin değil aynı zamanda diğer bütün kriptoparaların da kaderini belli edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: