Categories
R

R Öğrenmek İsteyenlere

R programlama dili okyanus gibidir, her programlama dili gibi. Amacınız o okyanusu yüzerek keşfetmek ise benim tavsiyem online dersler. Özellikle İngilizce’niz varsa uygun fiyatlara erişebileceğiniz birçok online eğitim mevcut. Türkçe kursların fiyatlarına göre oldukça uygun olduklarını söylemem lazım. Veri analizi gibi bir alanda uzmanlaşmak istiyorsanız öncelikli tavsiyem dili seçmeniz. Ben edx’in ücretsiz kursları ile R’a başladım ve nedense Phyton’u hiç denemedim.

Coursera, edx, Udemy gibi sitelerde birçok R eğitimi mevcut. Benim ilk aldığım eğitim edx’te Datacamp tarafından hazırlanmış temel seviyede bir eğitimdi. Daha sonrasında Stackexchange, bloglar ve paket dosyaları ile ihtiyacım olan kısımları çözebildim. Ancak sizin kariyer haliniz veri analizi konusunda uzmanlaşmak ise bundan fazlasına ihtiyacınız var. Bu noktada benim tavsiyem Datacamp olacak. Orta seviyede İngilizce ile dersleri anlamanız mümkün çünkü sunumları indirebileceğiniz gibi anlatımları altyazılı da dinleyebilirsiniz. Sadece R öğrenmek de zorunda değilseniz, daha popüler olan Phyton ile SQL, hesap tabloları yazılımlar da Datacamp eğitimlerine dahil. “Kariyer Kursları” ve “Yetenek Kursları” ile sertifikalı eğitimler alabilirsiniz.

Datacamp indirimlerini takip etmenizi öneririm çünkü tek ödemeyle birçok derse erişebildiğiniz gibi telefon uygulaması ile günlük olarak bilginizi test edebiliyorsunuz. Ben mevcut üyeliğim için $99 ödemiştim Siber Pazarteside. Mayıs 2020 kampanyasında yıllık fiyatı $149 olarak belirtmişler. Elbette bu fiyatı pahalı bulanlar olacaktır ancak temel R kursları ortalama bir kurum tarafından verildiğinde en düşük fiyat 2.000 ₺ oluyor. Tek ödemeyle alabileceğiniz derslerin sayısı ve kalitesi göz önüne alındığında Datacamp bence hepsinin önüne geçiyor.

Datacamp Mayıs ayı kampanyası

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *