Kategoriler
Dünya

Bilgiye ulaşmak lüks müdür?

Dr. Holly Witteman’ın attığı tweet.

Bilim özünde insanlığın gelişimine yardım ettiğini varsayar. Uzaktan ninni gibi gelen bu tınının hiçbir gerçekliği yoktur. Üniversitelerin yaşadığı sorunun sebebini ulusal ölçekte arayanlar olacaktır ancak esas sebep kurumsal (üniversite yönetiminin bizzati kendisi) yapıdan. “SSCI, Scopus yayın yapın” diyen bir dekanın oralara girmiş bir çalışması yoksa siz ona fakülte dergisinde makale basmakla bir olmadığı ile anlatamazsınız bunu.

Uluslararası alanda kabul gören bir makale basmak için veriye ve literatüre erişimlere ihtiyacınız var. İster akademisyen olun ister lisansüstü öğrencisi, bunu size üniversite sağlayacak. İkincil desteklerin (yazım düzeltme desteği, iyi dergi ödülü) varlığı bile basım sürecinin başarısına etki etmez. Gerisi (İngilizce bilgisi, ekonometri yetkinliği) tamamiyle sizde.

İşin içinde yayımcı boyutu da var. Cinsiyet çalışmaları son derece popüler. Yeter ki beyaz erkeklerin varlığı kötülensin, koşa koşa basarlar (I). Gelişmiş piyasaları inceleyen bir çalışmayı anlı şanlı bir profesör göndermişse çok zorlamadan alırlar (I,II,III) dergiye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: