Categories
Finans

Kaptanı çağırın s’il vous plait

2008 krizi başladığında doktora derslerim yeni başlıyordu. Haliyle derslerdeki en önemli tartışma konusu da mortgage kriziydi. 2008 finansal bir krizdi. Altında yatan bütün sebeplerin içinde finansla ilgili olmayan bir sebep yoktu.

IMF warns coronavirus recession could be worse than 2009

2020 krizi öyle değil. Petrol fiyatı çatışmaları krizin sadece bir parçası. Krizin esas sebebi Putin’in petrol piyasasındaki gücünü test etmesi değil.

Why Russia and Saudi Arabia Are In a Battle Royal Over Oil Prices

Covid19’un yarattığı belirsizlik her şeyin merkezinde yatıyor bugünlerde.

As Covid-19 Spreads, Listen to the Stock Market—for Now

Eskiden finansal piyasa dendiğinde hisse senetlerini ve borca dayalı araçları anlardık. Şimdi ise bir de üstüne kriptoparalar geldi. Başımızda yeterince iş yokmuş gibi bir de onlar yatırımcıların kara kara düşündürür oldu.

Bitcoin price analysis: Can the recovery continue?

Record Bitcoin Price Volatility Fails to Unnerve HODLers

Şimdi zahmet olmazsa, gemi bu kadar su almışken kaptanı çağırabilir misiniz lütfen? Ya bizimle batsın ya da gemiyi kurtarsın bi’ zahmet.

Categories
Finans

Finansal piyasalarda son durum

Çatlak patlak
Yusyuvarlak
Kremalı börek
Sütlü çörek
Çek dostum çek
Arabanı yoldan çek

Şair bu çalışmasında finansal piyasaların çıldırdığını, değer düşüklüğü yüzünden 1. çeyrek finansal tablolarının büyük sürprizlere açık olduğunu anlatmaktadır.

Categories
Blokzincir

I’m Satoshi Nakamoto!

Categories
Blokzincir

“İkili Opsiyon” ve BTC ile dolandırılmayın

Bitcoin – Avoid Scams

Scamwatch – Don’t be lured into binary options scams

FBI – Binary Options Fraud

SEC – Binary Options Fraud

Biri size büyük yatırımlar sunuyorsa ya da tehdit ediyorsa “he” deyip geçiniz. Hayatınıza kaldığı yerden devam ediniz.

Categories
Blokzincir

Cezam bu olmamalıydı

Linkedin’de son derece masum bir hata yaptım. Kriptopara platforumu Binance’in Akbank paylaşımına yorum yaptım. Ne olduysa ondan sonra oldu. “Bitcoin Binary Trading (İkili Bitcoin Opsiyonu, BBT)” simsarı birçok arkadaş (şu ana kadar 12) beni eklemeye başladı. Bir olasılık, hepsi aynı insan da olabilir. Konuyu nereye getireceklerini bildiğim halde hepsinin bağlantı teklifini kabul ettim.

Bütün konuşmalar klasik bir selamlaşma ile başlıyor. Peşinden “nerelisin, orada hayat nasıl, ne işle meşgulsün” soruları geliyor. İlk üç arkadaşa katlanıp konunun nereye geleceğini bilmeyerek (!) sorulara cevap vermeye başladım. Tam ortamda güzel bir elektrik var derken (Bugün Dudu’yla yaptığımız bir geyiğe ithafen) hop o önemli soru geldi, üçünde de. Sekmedi.

BBTci: Bitcoin'e yatırım yapmak ister misin?
GC: Hayır düşünmüyorum.
BBTci: Yeni şeyler denemek istemez misin?
GC: Hayır.
BBTci: Neden?

Daha sonra baktım olmadı, beni ekleyen her yeni arkadaşa sabit bir mesaj göndermeye başladım. Teşekkür edenler oldu, “neden yeni şeylere açık değilsin? sen nasıl bir yol izliyorsun? senin yatırım tercihlerini anlatır mısın?” soruları ile sabır deneyenler de oldu elbette.

Beni yeni ekleyen arkadaşları tenzih ediyorum. Dolandırıcılık eskiden de vardı da kriptoparalar sağ olsun işi kolaylaştırmış. “Dostum sen bana 1 Bitcoin gönder ben sana haftaya 10 Bitcoin göndereceğim” gibi bir yatırım planın ne kadar saçma olduğunu anlamak için finans uzmanı olmaya gerek yok. (Ben hala bütün pazarlama ağlarını saadet zinciri olarak görüyorum. Siz üyesi/kurucusu olarak farklı bir görüşte olabilirsiniz, sorun değil. Yeter ki insanların tasarruflarını çürütmeyin)

Yeni bağlantılarımın Linkedin paylaşımlarına dayanan gözlemlerimi kısaca belirtmek isterim:

  1. Memnun yatırımcılardan gelen Whatsapp mesajları. 1 BTC yatırıp parasının karşılığını alanların gönderdiği teşekkür mesajları bir türlü bitmiyor. O yazışmaları okuyunca anlıyorsunuz ki Bitcoin ticareti uzmanı arkadaşımız sizden yatırım için gerekli tutarı alıyor, kazancınızla beraber iade ediyor. Asla üzerine konmuyor
  2. Paylaşılan fotoğraflar mutlaka zenginliği ifade ediyor. Lüks arabalar, çanta dolu paralar, deniz/göl/nehir manzaralı Avrupa otellerinde çekilmiş kahvaltılar, çalışma masalarındaki Mac bilgisayarlar. O kadar başarılı yatırımlar yapmışlar ki lüks hayat hiç kesilmeden, hayatlarının her noktasında devam ediyor.
  3. Yahu tabii ki hayatları her başarı öyküsü ile dolu değil. 100% kazancın mümkün olmadığını bilen uzmanlarımız başarısız oldukları günleri anmaktan da çekinmiyor. Motivasyon dolu paylaşımlarla sizi mutlu bir geleceğin bu yatırımlarla mümkün olacağına inandırmak istiyorlar.
  4. Büyük çoğunlukla paylaşımlarını sadece kendileri beğeniyor. İşin daha da ilginci bu kadar başarılı yatırımcıların Linkedin’i yeni keşfetmiş olmaları. Bağlantı sayıları son derece düşük.Bir sebepten dünyanın kurtuluşunu Bitcoin’e bağlıyorlar. Alzheimer için aspirin tavsiye etseler bu kadar şaşırmam.

Bitcoin İkili Opsiyon simsarlığının nereye geldiğini anlamak için küçük bir araştırma dahi yeterli. “Bitcoin scams” diye arattığınızda çıkan haberler, forum paylaşımları işin ciddiyetini gösteriyor. Dolandırıcıların esas kaynağı elindeki tasarrufu bir şekilde zenginliğe çevirme hayali olan insanlar. Buradaki esas sorun ise, insanların hiçbir soru sormadan bu Bitcoin simsarlarının “başarı öykülerine” inanmaları. Binance, eToro, Kraken, Coinbase gibi kriptopara platformları hakkında yapılan yorumların içinde sitelerle ilgili yapılmışları bulmak zor. Bahsi geçen platformların Trustpilot’taki düşük puanların sebebi ikili opsiyon simsarı arkadaşların farklı kullanıcı adları ve birbirine çok benzeyen yorumlarıyla kendilerini överken sitelere verdikleri düşük puanlar. 

Kriptopara gibi güvenilirliği sürekli sorgulanan fakat birçok alanda gelecek vaad eden bir teknolojinin böyle insanların elinde heba olması, toplumun gözünde değerini kaybetmesi gerçekten çok acı. Bütün kriptovarlıklar hakkındaki ilk günkü görüşümden hala vazgeçmedim:

Denetlenmediği sürece hiçbir bir başarısı ve faydası olmayacak toplumlar için.

Categories
Akademik

A success well earned.

Congratulations to the American University of the Middle East, Winner of Local CFA Institute Research Challenge. AUM will advance to the EMEA Regional competition.

CFA Society Kuwait held the local finals of the 2020 CFA Institute Research Challenge virtually due to the current unfortunate circumstances with the support of CFA Institute.

Four universities competed and presented their analysis and buy/sell/hold recommendation on Integrated Holding Company to a panel of distinguished judges from the investment community, including:

Mr. Abdulrahman AlFailakawi, CFA – Director of Markets Regulations at Capital Markets Authority (CMA)
Ms. Anwaar Al Mahmeed, CFA – Managing Director of Republic for the MENA Region, and Co-founder of East Chain Co.
Mr. Junaid Ansari – Acting Head of Research at Kamco Investment Company

We would like to thank all the participating teams, their faculty professors and the industry mentors for the hard work. The Participating universities were:

American University of the Middle East – Winner
Kuwait University – Runner up
Australian College of Kuwait
Gulf University for Science and Technology

We wish AUM the best of luck in the next stage!

Categories
Diğer

Güvende olun. Kendiniz ve sevdikleriniz için.

Be safe. For yourself and beloved ones.

.كن امنًا لنفسك وأحبائك

Categories
TR

18 Mart’ın 105.yıldönümü kutlu olsun

Categories
Akademik

Bilgiye ulaşmak lüks müdür?

Dr. Holly Witteman’ın attığı tweet.

Bilim özünde insanlığın gelişimine yardım ettiğini varsayar. Uzaktan ninni gibi gelen bu tınının hiçbir gerçekliği yoktur. Üniversitelerin yaşadığı sorunun sebebini ulusal ölçekte arayanlar olacaktır ancak esas sebep kurumsal (üniversite yönetiminin bizzati kendisi) yapıdan. “SSCI, Scopus yayın yapın” diyen bir dekanın oralara girmiş bir çalışması yoksa siz ona fakülte dergisinde makale basmakla bir olmadığı ile anlatamazsınız bunu.

Uluslararası alanda kabul gören bir makale basmak için veriye ve literatüre erişimlere ihtiyacınız var. İster akademisyen olun ister lisansüstü öğrencisi, bunu size üniversite sağlayacak. İkincil desteklerin (yazım düzeltme desteği, iyi dergi ödülü) varlığı bile basım sürecinin başarısına etki etmez. Gerisi (İngilizce bilgisi, ekonometri yetkinliği) tamamiyle sizde.

İşin içinde yayımcı boyutu da var. Cinsiyet çalışmaları son derece popüler. Yeter ki beyaz erkeklerin varlığı kötülensin, koşa koşa basarlar (I). Gelişmiş piyasaları inceleyen bir çalışmayı anlı şanlı bir profesör göndermişse çok zorlamadan alırlar (I,II,III) dergiye.