Categories
Diğer

Kandiliniz mübarek olsun

Mevlid Kandiliniz mübarek olsun.
مبروك على المولد النبوي

Categories
Meslek

Kara Kule'den esinlenerek…

Ben evrakları asetat dosyada saklamam.
Evrakları asetat dosyada saklayan babasının yüzünü unutmuştur.
Ben evrakları delerim.


I don’t keep the documents in the punched pockets.
He who keeps in the documents in the punched pockets has forgotten the face of his father.
I punch holes the documents.

Categories
Diğer

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun!!!

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün öğretmenlerimizin bu güzel ve anlamlı günü kutlu olsun.

Categories
TFRS-BOBİ

BOBİ niye var?

Bu yazıya başladığımda başlığım “Paydaş kaygısı olmayan BOBİ” idi. Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu’nun başarısız KOBİ UFRS projesinin ardından halka açık olmayan şirketler için muhasebe standartlarının hazırlanmasında ihale ulusal muhasebe kurullarına kalmıştı. Türk muhasebe sisteminin yasama – yürütme – yargı mekanizması olan KGK da görevini yaptı. Standartları hazırladı. Görevini başarıyla tamamladı demiyorum. Yap dediler ve yaptı. Bu kadar. Açıkçası halka açık olmayan, kamu yararını ilgilendirmeyen şirketler için finansal muhasebe standart seti niye hazırlandı ben hâlâ çözebilmiş değilim. İçinizden şunu düşündüğünüze eminim: halka açık olmayan şirketlerin finansal bilgi kalitesini arttırmak, bunun neyini çözemedin?

O zaman aklıma takılan soruyu sormam lâzım: BOBİ uygulayan bir şirketin finansal tablolarını KGK hariç hiçbir paydaşı görmeyecekse bu kadar kelime yazmak neden? Denetim ekibinin çabası neden? Şirketin muhasebe departmanının sarf ettiği enerjinin sebebi ne? Paydaşlar (banka, tedarikçiler, sivil toplum, çalışanlar, daha neler neler) hâlâ şirket hakkında en ufak bir bilgiye bile doğrudan ulaşamıyorken bu kadar standart ne işe yarayacak? BOBİ FRS’ye tabi işletmelerin raporlama süreci için yapacağı yatırımların tamamı lüzumsuz.

Kitabını sadece kendisi okuyan yazarlardan bir farkı olmayacak BOBİ’ye göre finansal tablo hazırlayan şirketlerin. Finansal raporlamanın toplumsal faydası göz ardı edildiği sürece ismine ister BOBİ ister CONİ deyin fark etmez; angaryadan başka bir şeye dönmeyecek. KGK muhasebe standartlarını hazırlarken TFRS’nin Kavramsal Çerçevesini anlayana kadar okumalı. Kaliteli bilginin varlık nedenini bilmeden muhasebeyi, denetimi özümsemek mümkün değil.

Categories
Denetim-Kurumsal Yönetim

Kaliteli Pasta Tarifi

Gerekli Malzemeler
1 KG son kullanma tarihi geçmiş un
10 adet bozuk yumurta
1 KG şeker, tercihen mısır şurubu
Dışarıdan bakıldığında “niceliksel olarak amma büyük” dedirtmek için 3.kalite kabartma tozu
Dış kaplaması için 1.sınıf şeker hamuru
Yapılışı
Ömründe hiç pasta yapmamış bir ustayı işe alın
Pastayı kendiniz yapın, Google’da çeşit çeşit tarifler var. Beğendiğiniz bir tarifi de kendiniz yazmış gibi mutfağa asın.
Dış kaplamaya çok özen gösterin. Unutmayın ki içi ne kadar bozuk olursa olsun kalitede dış görünüş her şeyden önce gelir.
Pastanızın ne kadar kaliteli olduğunu ispatlamak için de kimsenin akredite etmediği hatta konusunda uzman meslek birlikleri tarafından adı bile anılmayan Uluslararası Pastacılık Konfederasyonundan “Motto Bene!” yazan bir sertifika alıp bunu basına bildirebilirsiniz.
Kaliteli pastanız şimdiden hayırlı olsun.

Categories
Diğer

Kelimeler kiyafetsiz bugün

Osmanlı İmparatorluğu’nun savaştığı neredeyse her cephede savaşmış, vurulmuş ama asla yılmamış bir subaydan kurduğu Cumhuriyet’in her aşamasını ilmik ilmik örmüş bir siyasetçinin, ülkemizin kurucu önderin ölüm yıl dönümü bugün. 

Acımızın üstünden yıllar geçse de hala taze.

O’nun bize çizdiği yolun ne kadar doğruluğunu, öngörülerinin her birinin nasıl gerçekçiliğini, ifadelerinin aslında zamandan bağımsız olduğunu gördükçe O’nun çizdiği yolda ilerlemenin değerini anlıyorum.

Ben varoldukça, insanlara bir şey anlatabildiğim sürece O’nun bize çizdiği yola sadık kalarak devam edeceğim bu fani hayata.