Categories
Geek

A reminder

There’s only one “Return,” okay, and it ain’t “of the King,” it’s “of the Jedi.”

Categories
Geek

Önce Huawei, şimdi de Xiaomi

ABD Devleti telefon teknolojilerinde hiçbir yenilik sunamayan, 5 yıl önceki teknolojiyi yeni gibi satan Apple’ı uluslararası rekabette korumaya devam ediyor.

Categories
Geek

Koleksiyonerler için Brexit

Banknot ve pul koleksiyonlarımı uzun zamandır güncelleyememiş olsam da koleksiyonerlik eğlenceli bir hobi. Brexit sayesinde yeni koleksiyonlar çıkıyor piyasaya. Avrupa siyasi tarihinin en önemli olaylarından biri olan Brexit’i koleksiyonlarına eklemek isteyenler için çeşitli seçenekler var.

Avusturya Posta Hizmeti’nden koleksiyonuma eklemem gereken bir parça olmuş 👍

Special Delivery From Austria: Brexit Trolling, First Class

Kraliyet Darphanesi Brexit şerefine hatıra sikkesi çıkardı. Farklı seçenekleri ile Darphanenin sitesinde mevcut. (Tüm uluslarla barış, refah ve dostluk, 31 Ocak 2020)

Withdrawal from the European Union 2020 UK 50p Coin

Tarihsel olaylara özel Euro hazırlayan  Euro Special Note Şirketi de herhangi bir parasal değeri olmayan banknotu piyasaya sürdü. (Doğru yöndeyse değişimde yanlış bir şey yoktur, Winston Churchill)

Euro Special Note Brexit
Euro Special Note Launches a New Collectible Note to Commemorate Brexit
Categories
Geek

F9 mu LOTR mi?

Fantastik filmler kuşağında bugün Fast and Furious serisinin son filmi olan F9’u inceliyoruz. Önceleri modifiye arabaların yarışı olarak başlayan seri artık kendini Yüzüklerin Efendisine rakip görür oldu. Bunun fragmanın başka bir izahı yok.

Categories
Geek

Rise of Empires: Ottoman

Rise of Empires: Ottoman
Resmi Fragman

İstanbul’un fethi gibi tarihin seyrini değiştiren bir olayı başarısız iki çalışmayla (film [burnu güzel bir Osmanlı padişah ile hiçbir kaynakta bulmayan bir kahraman] ve dizi) canlandırılmasının ardından böyle bir esere gerçekten ihtiyaç vardı.

Categories
Geek

Delirin! Çığlık atın! Kavga edin!


Bunu şehit yoldaşlarımız için de söyleyebilir miyiz?
Onların hayatı da… anlamsız mıydı?
Hayır, değildi!
Yoldaşlarımızın hayatına anlam veren biziz!
Cesur şehit! Acı çeken şehit!
Onları hatırlayacak olanlar biziz, yaşayanlar!
Hayatlarımızda bir anlam bulmaya çalışanlara güvenerek ölürüz!
Bu zalim dünyaya karşı isyan etmenin tek yöntemi budur!

Sonra da biri çıkıp diyecek ki “bu yaşta çizgi film mi izliyorsun?”

Categories
Geek

Taşınma Yorgunluğu

Evi taşımaktan daha stresli bir iştir bulut hesapları arasında dosyaları taşımak. Acele ederseniz dosya kaybınız kurtarılamaz bir boyuta gelebiliyor. O yüzden her şeyin tek tek yerine yerleştiğine emin olmadan bitmiyor süreç. Bu taşınmanın birinci aşamasıydı.

Bir diğer taşınmayı da işletim sistemleri arasında yaptım. 2017’den beri ertelediğim bir hamle vardı kafamda: Terk-i Microsoft. Geçtiğimiz yıla kadar kısmi olarak bitirmiştim, Office 365 üyeliğim de bitince Mayıs ayı itibariyle tamamladım işletim sistemsel taşınmayı da.

İşletim sisteminden taşınırken bulut niye önemli? Yazılım şirketleri Linux tabanlı işletim sistemleri ile kendilerini korurken, açık kaynak koduna yatırım yapmayı zulüm görüyor. O yüzden önce Linux ile uyumlu (fiyatı da makul) bir bulut bulmak gerekiyordu. Her ikisi de bitince taşınma yorgunluğu da bitmiş oldu.

Windows’ta yapabildiğin her şeyi Ubuntu’da yapabiliyor muyum?

EVET.
Categories
Geek

Adanın Tombuluna ithafen

Categories
Geek

Note8 ve Pie meselesi

1 yıldır kullandığım Note8’in Android Pie (ve One UI) güncellemesi sonunda geldi. Uzun zamandır beklenen özelliklere kavuşmuş oldum. Gelgelelim benim telefon teknolojisi konusundaki fikrim hala aynı:

  1. Yenilik denen bütün yeni özellikler aslında piyasada bir şekilde mevcut. iPhone’da NFC, parmak izi okuması veya Note serisinde klavye veya siyah tema.
  2. Şirketler sadece telefon çıkartmak için piyasaya yeni modeller atıyor.
  3. Bu kadar şaşaalı tanıtımlar sadece yandaki dükkanın müşterisine dönük. Esas amaç olan teknolojiyi geliştirme ihalesi hala savaş sanayiine ait.
Categories
Geek

Desire Z'ye adanmış şarkılar

Note8’i bilgisayar gibi kullanma amacımın sonucu

Bir yerde oturuyorsam ve o arada yapılabilecek işler varsa telefonumdan hallederim. Elbette özellikle ofis yazılımlarını bilgisayarda kullanma rahatlığı yok akıllı telefonlarda. Bunun da esas sebebi yeni nesil cihazlardaki temel eksiklik olan donanım klayve. Yine de hakkını teslim etmek lazım, temel işleri yapma konusunda gerçekten çok işe yarıyor akıllı telefonlar. Ekranların sürekli büyümesi konusunda şikayetçi değilim açıkçası, bana kalsa 10 inç ekranlı telefon da kullanırım. Z’den sonra kullandığım hiçbir telefonun ekranı 5 inçten küçük değildi. Zaten yazılım klavye yarım ekran kaplıyor, hala anlamam insanlar yıllarca 4 inç ekranları nasıl kullandı.

HTC Desire Z kullandığım ilk Android tabanlı akıllı telefondur. Onunla başlayan Android bağımlılığım da hiç azalmadan devam ediyor[1]. Z’den sonra sırasıyla Note2, S5 ve Lenovo P2 kullandım. Yaklaşık bir yıldır da Note8 kullanıyorum. İtiraf etmeliyim ki hiçbir telefonda Z’nin malzeme kalitesini ve kullanım rahatlığını bulamadım [2]. Ekran klavyesi hâlâ çok kullanışlı gelmiyor bana. Mevcut telefon serilerini düşündüğünüzde SPen sayesinde Note serisi hep bir adım önde oluyor benim için. Sizi bilmiyorum da benim yazarken ekranı tam (veya olabildiğince fazla) görebilme gibi bir derdim var. Sırf bu yüzden klavyemi en küçük boy, sayı ve araç çubuğu kapalı halde kullanıyorum. Note2 günlerimden beri QWERTY klavyeli bir telefona geri dönme hayalim var. GSMArena’ya arada bir girip klavyeli telefonları inceliyorum. Beklediğiniz üzere liste uzun zamandır değişmiyor. Blackberry var sadece. Bugüne kadar bulduğum telefonlar da ya çok pahalıydı (Blackberry Priv) ya da Türkiye’de satışı yoktu (Motorola Photon Q). Günler günler kovaladı ve bir gün Unbox Theory aşağıdaki videoyu yayınladı.

“Is It A Smartphone Or Is It A Laptop?”

Cihazı çok merak ediyorum ancak daha elime alıp denemiş değilim. O yüzden yorumlarım videoya, okuduklarıma ve cihazın kendi sayfasına dayanıyor. Z’den farklı olarak ekran dışarıda değil, içeride. Yani arayanı görmek kapağı açmak zorundasınız. Yatay olarak kullanılan ekran (5.99 inç), yazılım klavyesizliği sayesinde daha kullanışlı duruyor. Benim çok önemsemediğim fakat bazı insanlar önem arz edebilecek bir konu var: Arka kamera yok. Planet Computers resmi web sayfasında bahsedilen özellikler (işlemci hariç) büyük markaların bayrak gemileriyle rekabet edecek seviyede. Kişisel bilgisayarınızın yerine geçebilecek bir cihaz olmadığı açık. Telefonunda yanında ek bir cihaz taşıma sıkıntısından büyük ölçüde kurtarabilecek gibi duruyor bu mesafeden.

Unbox Theory çok detayları incelemen genel kullanım hakkında olumlu bir fikir sunuyor fakat cihaz hakkında bilinmesi gereken bazı noktalar var özellikle (Kaynak: Medium, Ben Cheng – Review after two weeks with Gemini Phone)

  1. mtklogger isimli bir keylogger uygulaması sürekli arkada çalışıyor.
  2. Biometrik şifreleme yok
  3. Tuş ışıklandırması olmadığı için karanlık mekanlarda kullanmak değil.
  4. Her uygulama yatay ekranı desteklemiyor.

Yazıyı sona getirirken kendime küçük bir psikanaliz yaptım, arada çocukluğuma gittim. Bu klavyeli telefon sevdası nereden geliyor buldum: Bana çocukken hediye edilen Casio SF-5300.

http://casio-pda.wikidot.com/sf-5300e

[1] Continuum sebebiyle Nokia 950 XL’e gözüm kaymadı değil. Microsoft’un bulduğu fikri Samsung geliştirdi yarın bir gün de Apple kendi fikriymiş gibi satacak.

[2] Cep telefonların malzeme kalitesi olarak beyaz eşyalardan farkı yok. İçlerindeki teknoloji gelişiyor, malzeme kalitesi ise sürekli düşüşte.