Kategoriler
Blokzincir Denetim-Kurumsal Yönetim Finansal Piyasalar

FTX ve Sonrası

FTX krizinden sonra BlockFi varlık çekimlerini durdurduğunu açıkladı

https://tr.cointelegraph.com/news/blockfi-limits-platform-activity-including-a-halt-on-client-withdrawals

Huobi’nin 3,5 milyar USD kriptopara yatırımlarının içinde kendi kriptoparasının payı 900 milyon USD.

https://www.coindesk.com/markets/2022/11/13/huobi-publishes-asset-transparency-report-revealing-35b-in-crypto-asset-holdings/

Kategoriler
Blokzincir Finansal Piyasalar

Binance ve FTX Birleşmesi Hk.

Kriptopara hayranlarının kanun ve yönetmelik karşıtlığına bu hafta başka bir cevap daha verildi: Kriptovarlık borsası FTX’in iflası. Kriptopara fiyatlarının düşün sebebiydi aynı zamanda FTX’in iflası. Piyasaya güvenin olmadığı, varlıklarınızı korumakla olan yükümlü olan aracının geleceğini bilmediğiniz bir ortamda neden yatırım yapmanın hiçbir mantıklı açıklaması yok. İşte kriptoparaları gelecek olarak görenlerin tartışmalarında hızlandırması gereken iki tane temel sorun var: varlıkların güvenliği ve yatırımcıların kaybolan güveni. Kriptopara borsalarının denetime tabi olmaması sebebiyle “kim, ne, nasıl yapıyor”a dair hiçbir bilgimiz yok. Cüzdanların takip edilmesi kısmı şeffaflık getiriyor olsa da cüzdan sahibini bilmediğimiz için şimdilik bu şeffaflık meselesi de tam olarak çözülmüş değil.

Anlatayım.

2 Kasımda Coindesk’in paylaştığı bir belgeyle başladı bütün kriz. Changpeng Zhao (CZ) 6 Kasımda Binance’in sahip olduğu FTT’yi (FTX’in kriptoparası) elinden çıkarttığını duyurdu. 8 Kasımda CZ FTX’in yatırımcıları korumak için Binance’den kendilerini iktisab etmelerini istediğini duyurdu. Kriz başladığından beri CZ Sam Bankman-Fried (FTX’in kurucusu ve istifa eden CEOsu) ve FTX hakkında tweetler atmaya devam ediyor.

Konunun şeffaflık kısmını konuşalım şimdi:

1. İki tarafın da yöneticileri bu iktisab haberini ne kadar önce biliyorlardı?
2. Finansal piyasalar uzmanlıklarını da göz önüne alındığında, piyasanın gidişatını öngörüp duyuru öncesinde kriptopara sattılar mı?
3. Herhangi bir kriptopara opsiyonunu kısa vade ile satın aldılar mı?

Bu soruların cevabına ulaşmak çok kolay aslında: her iki şirket de üst yönetim seviyesindeki kişilerin önemli kriptopara adreslerini paylaşırlarsa kriz patlamadan önce ve kriz devam ederken ne yaptıklarını bilebiliriz. “Bu kişilerin özel bilgisi” cevabınızı kendinize saklayınız, ABD’de halka açık bir şirkette yöneticilerin yatırımları portföyleri de şeffaftır.

Kategoriler
Finansal Piyasalar

Robinhood Soruşturması (Canlı)

Kategoriler
Finansal Piyasalar

$-37.63

Bir mal veya hizmet düşünün ki satın aldığınız için tahsilat yapıyorsunuz. Ham petrol de yaklaşık 2 günlüğüne de olsa böyle bir maldı. Ben bu yazıya başladığım sıralarda fiyatı $-37.63’ten $10 seviyesine çıkmıştı.

Premarket stocks: WTI crashes below $0 a barrel — a record low

Bütün bu akıl almaz fiyat düşüşünün esas sebebi ise Rusya’nın baş baş noktası avantajı ile ABD kaya petrolü şirketlerine uyguladığı baskı.

Before OPEC meeting, Russia is cagey about more oil cuts

Kategoriler
Finansal Piyasalar

Kaptanı çağırın s’il vous plait

2008 krizi başladığında doktora derslerim yeni başlıyordu. Haliyle derslerdeki en önemli tartışma konusu da mortgage kriziydi. 2008 finansal bir krizdi. Altında yatan bütün sebeplerin içinde finansla ilgili olmayan bir sebep yoktu.

IMF warns coronavirus recession could be worse than 2009

2020 krizi öyle değil. Petrol fiyatı çatışmaları krizin sadece bir parçası. Krizin esas sebebi Putin’in petrol piyasasındaki gücünü test etmesi değil.

Why Russia and Saudi Arabia Are In a Battle Royal Over Oil Prices

Covid19’un yarattığı belirsizlik her şeyin merkezinde yatıyor bugünlerde.

As Covid-19 Spreads, Listen to the Stock Market—for Now

Eskiden finansal piyasa dendiğinde hisse senetlerini ve borca dayalı araçları anlardık. Şimdi ise bir de üstüne kriptoparalar geldi. Başımızda yeterince iş yokmuş gibi bir de onlar yatırımcıların kara kara düşündürür oldu.

Bitcoin price analysis: Can the recovery continue?

Record Bitcoin Price Volatility Fails to Unnerve HODLers

Şimdi zahmet olmazsa, gemi bu kadar su almışken kaptanı çağırabilir misiniz lütfen? Ya bizimle batsın ya da gemiyi kurtarsın bi’ zahmet.

Kategoriler
Finansal Piyasalar

Finansal piyasalarda son durum

Çatlak patlak
Yusyuvarlak
Kremalı börek
Sütlü çörek
Çek dostum çek
Arabanı yoldan çek

Şair bu çalışmasında finansal piyasaların çıldırdığını, değer düşüklüğü yüzünden 1. çeyrek finansal tablolarının büyük sürprizlere açık olduğunu anlatmaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: