Kategoriler
Mendeley

Aşklar Neden Biter?

Mendeley’i beş yıldan fazla bir süredir kullanıyorum. 2016 yılında 400 referanslı doktora tezimi sadece Desktop Manager kullanarak yazdım. Mendeley’in daha iyi gideceği hayaliyle Kullanıcı Araştırması toplantısına katıldım ve yeni bir versiyonun her şeyi önceki yüzyıla geri götüreceğini hiç düşünmemiştim.

 1. Referans yöneticisi bazı PDF belgelerini açamıyor. Dosyayı yanlışlıkla o referanstan kaldırdığınızda, Referans Yöneticisi onu okuyamayacağı için onu tekrar ekleyemezsiniz.
 2. Alıntı eklentisi LibreOffice (Linux ve Mac) için mevcut değildir. Çalışmalarım ve belgelerim için bilgisayarımda başta Linux olmak üzere çift işletim sistemi (Linux Mint & Windows) kullanıyorum. Metne bir alıntı eklemek için dizüstü bilgisayarımı yeniden başlatamıyorum. Reference Manager’ın bir AppImage sürümü var, ancak onu Libreoffice ile kullanamazsınız.
 3. Alıntı eklentisi işe yaramaz. Bir alıntıyı kopyalayıp yapıştırmak veya metin üzerinde düzenlemek mümkün değildir. Alıntıları düzenlemek hala bir sorun. Alıntıyı değiştirdiğinizde eklenti çok yavaş. Uzun ve yazdıklarınız konusunda çok seçici. Örneğin, "Kothari" ve "Kothari" farklı sonuç verir. İlki size bir referans listesi verir; ikincisinde hiçbir şey elde edemezsiniz. Yeni bir Mendeley eklentisiyle bir alıntı (Can, 2020) eklediğinizi varsayın. Sonra metinde bir yere kopyala-yapıştır yaptınız. Yapıştırılan alıntıyı Can (2020) olarak değiştirdiğinizde orijinal, Can (2020) olur.
 4. Defter iyi bir fikir, ancak bir markdown ihtiyacı var. Bunun yerine bir metin düzenleyici veya not uygulaması kullanın.

Mendeley, Elsevier öncesi, Star Wars Disney öncesi. Referans Yöneticisi, Disney dönemindeki yeni Star Wars üçlemesidir. Mendeley’in bir daha asla parlak günler göremeyeceğinden eminim.

Kategoriler
Mendeley

Mendeley Kopyaları

Elsevier satın aldığından beri Mendeley ileri gidemedi. Niye böyle yazdığımı kısaca açıklamak isterim.

1. Linux’taki kullanımı sadece basit okuyucuya dönmüş olacak çünkü yeni Mendeley eklentisi sadece Word’de çalışıyor.

2. Gelişmemiş bir ülkede çalışan akademisyenin bile kullanabileceği bir yazılım iken artık sadece Office 365 üyeliği bulunmayan kurumda çalışan bir akademisyenin emrinde olacak.

Eylül ayı itibariyle de Mendeley Desktop Manager indirilemez hale gelecek. Eğer olur da Desktop Manager’ı indirmek isterseniz bana [e-posta](gc@gokberkcan.com) yeterli. Desktop Manager’ın her işletim sistemi sürümünü indirdim saklıyorum. Elsevier kullanımını engelleyeceği güne kadar da kullanmaya devam edeceğim. Sonrasında ise Zotero ile yeni bir yolculuğa başlayacağım.

Kategoriler
Mendeley

Libreoffice'de Mendeley Kullanırken

Kaynakça yönetim yazılımlarının şahı Mendeley’i Ubuntu’da kullanıyorsanız Libreoffice Writer eklentisi kurulu olmasına rağmen çalışmıyor olabilir. Dünyanın bilinen en eski çözüm yöntemi olan tekrar başlatmanız da işe yaramadıysa ufak bir çözüm [Flatpak ile Libreoffice kuranlar için değildir] önereyim:

 1. Terminali çalıştırın.
 2. Aşağıdaki komutu yazın.
 3. sudo apt-get install python3-uno
 4. Şifrenizi girip diğer bütün gerekli paketleri kurun.
 5. Writer’a girip “Eklentiler” kısmından Mendeley eklentisini kaldırın.
 6. Writer’ı kapatıp Mendeley’de tekrar eklenti kurulumu yapın.
 7. Writer’ı tekrar çalıştırdığına Mendeley çubuğunu istediğinize koyun.
 8. Linux’ta da bilim yapıldığını unutmayın