Categories
Blokzincir

Metaverse kaygıları

1. Metaverse’de arazi-arsa işleri varsa Sülün Osman(lar) da olacak mı?

2. Arazi ve arsaları Layer 2 ile mi bağlayacağız?

3. Bir muhasebeci için en önemlisi: Metaverse’deki arazi ve arsa amortismana tabi midir?

4. Kız istemeler de metaverse ile olacak mı? Damat adaylarının kahve ızdırabını bitirir mi metaverse?

Categories
Blokzincir

Kız istemede sıradan bir gün

Kız tarafı: Oğlumuz ne işle meşguller?

Damat adayı: Efendim ben kriptopara trade ediyorum, aynı zamanda geniş bir NFT koleksiyonum var.

KT: Piyasaya kaçtan girdiniz evladım?

DA: Bitcoin 65.000 dolar iken.

KT: Biz sizi arayacağız.

Categories
Blokzincir

Herkese açık finans… Değil gibi

Öncelikle belirtmem gereken bir nokta var: bu yazı hiçbir şekilde taraf tutmak, teknolojileri kötülemek veya yatırım tavsiyesi vermek üzere yazılmamıştır. Bilgim doğrultusunda geleceği şekillendirebilecek bir teknolojiye ait eksik ve yanlış gördüğüm konularda eleştirilerimi paylaşmak için yazdım.

Kriptopara hayranları (fanatikleri? holiganları?) için şu an finansın geleceği DeFi (decentralized finance, merkeziyetsiz finans). Temel savunma noktaları ise yatırımcıların piyasaya istedikleri tutarla girebiliyor olmaları. Kazanç tarlalarında (yield farms) sunulan yıllık faiz (ve stake) oranları akıl alır seviyede değil, merkezi piyasalarda böylesine yüksek bir kazanç oranı mümkün değil. Şirketler de token (jeton?) arz ederek DeFi piyasalarında yatırımcı bulabiliyor. “Neden hisse senedi veya bono arz etmiyorlar?” sorusunun cevabı basit: küçük bir işletmenin sermaye piyasalarına bir ürün arz etmesi elde edeceği finansmandan daha ağır bir maliyet yaratacak ve bir de üstüne yönetmeliklerle uğraşmak zorunda kalacak.

İnsan ve ona bağlı faktörleri göz ardı ettiğimizde gerçekten harika bir fikir. İşin içine insan (ve onun hırsları) girince her şey değişiyor. O harika fikir insanlara günlük $1.000 teklif eden dolandırıcıların elinde bir oyuncak oluyor. Yatırım yapmak istediğinizde etraf kriptopara kaynıyor ama ortak görüş %99’unun (iyimser oran ise %95) çöp olduğu yönünde. Reddit ve Twitter’dan okuduklarıma göre mevcut kriptopara yatırımcıları için bunun bir anlamı yok. Kriptonun adı, neye yaradığı önemli değil, fiyatı düşmesin, düşecekse piyasadan önce bileyim, artacaksa rokete herkesten önce bineyim. Piyasaya herkesin girebiliyor olması fikri çok güzel ancak yatırım bilgisi ve finans okuryazarlığı olmadığı takdirde kuzuları koruma görevini kurtlara vermiş oluyorsunuz.

İşte bu noktada, biz piyasayı tasarrufları çok küçük ve bir o kadar kıymetli yatırımcıları aldığımız gibi onlardan bir de üstün bir finans bilgisi bekliyoruz. Yoksa? “Ee biz dedik sana DYOR.” İnsanlarını tasarruflarını tutar ayırmaksızın koruyabilecek, yanlış yapanları cezalandıracak bir güce ihtiyacımız var. DeFi yatırımı ve finansal piyasaları herkese açıyormuş gibi görünse de kurtlarla kuzuları aynı ahıra koymaktan başka bir şey yapmıyor mevcut yapısıyla. Durumun böyle devam etmesi bazı insanların ve grupların kriptovarlıklara ve DeFi piyasalara olan “saadet zinciri” görüşünün yayılmasına sebep olacak. İnsanlar için olumlu etkileri olabilecek teknolojilerin yanlış insanlar yüzünden kaybolup gittiğini göreceğiz ne yazık ki.

🌍🚀🌝

✋💎🤚

🐂🐂🐂

🍗🍗🍗

Categories
Blokzincir

Finansal Piyasaları Vahşi Batıya çevirmek

Kriptovarlıklar sayesinde bu aslında büyük ölçüde başarılmış durumda ancak işin üzücü yanı bunu savunanların yatırımcıyı koruma kaygılarının sıfır olması. Piyasadaki menkul kıymet token arzlarını (Security Token Offering) inceliyorum ve üzelerek söyleyebilirim ki incelediğim 10 şirketin tamamı kapanmış durumda.

Bu şirketlerin yatırımcılardan elde ettikleri yatırımları nasıl kullandıkları (sömürdükleri?) belli olmadığı gibi yöneticiler şu an başka şirketlerde hayatlarına devam ediyorlar. Belli ki hiçbir sorumlulukları yokmuş bu işlemler içerisinde.

Categories
Blokzincir

Paralel Evren Muhasebesi

Varsayalım ki dünyada “lease” diye bir sözleşme hiç olmadı. Bütün işletmeler maddi duran varlıklarını kendi finansman kapasiteleri doğrultusunda sadece satın alabiliyorlardı. Lease üstüne bir muhasebe standardı yazılır mıydı?

Sosyalist bir ekonomide “müşteri sözleşmeleri”, “finansal yatırımlar”, “işletme birleşmeleri” ne kadar var olabilir? Kavramsal çerçevede geçen “kavramların” hangilerini bilmeden ömrümüz geçerdi?

Yani diyeceğim o ki, ortada ekonomik sistem yokken “muhasebe”den bahsetmek yeni doğmuş çocuğa gelinlik/damatlık almak gibi olmuyor mu? Hatta bir Türk atasözü der ki “doğmamış çocuğa don dikmek.”

Categories
Blokzincir

MODV? Kesin.

Categories
Blokzincir

Mesaileri elden ödüyoruz

Nakit ve Nakit Benzerlerinin eksi bakiyede olduğu bir blokzincir şirketi.

Kanka hani sen güce dengeyi getirecektin, oldu mu şimdi?

Categories
Blokzincir

Kriptoparalara İlişkin Tartışma Dosyaları

Aşağıdaki liste IABS toplantılarındaki tartışmaların listesini içermektedir. Lütfen bir yerde kriptovarlık muhasebesini tartışırken Haziran 2019’a takılmayın. Sonradan çıkan kararlar daha büyük dönüşümleri işaret ediyor. Böylesine bir listeyi neden hazırladım? Teşekkürler KGK.

Ay-YılKarar NoBağlantı
09-20184https://www.ifrs.org/-/media/feature/meetings/2018/september/ifric/ap04.pdf
11-201812Dhttps://www.ifrs.org/-/media/feature/meetings/2018/november/iasb/ap12d-cryptocurrencies.pdf
03-20194Chttps://www.ifrs.org/-/media/feature/meetings/2019/march/ifric/ap4-holdings-of-cryptocurrencies.pdf
06-201912https://www.ifrs.org/-/media/feature/meetings/2019/june/ifric/ap12-holdings-of-cryptocurrencies.pdf
06-201912Ahttps://cdn.ifrs.org/-/media/feature/meetings/2019/june/ifric/ap12a-comment-letters.pdf
11-201912Jhttps://cdn.ifrs.org/-/media/feature/meetings/2019/november/iasb/ap12j-implementation-matters.pdf
10-2020AP24Dhttps://cdn.ifrs.org/-/media/feature/meetings/2020/october/iasb/ap24d-agenda-consultation.pdf

Categories
Blokzincir

SEC vs Ripple

Securities and Exchanges Commission’ın (SEC) Ripple Labs hakkında açtığı soruşturmaya dair bildirimleri.

SEC Charges Ripple and Two Executives with Conducting $1.3 Billion Unregistered Securities Offering

Plaintiff Securities and Exchange Commission (the “SEC”), for its Complaint against Defendants Ripple Labs, Inc. (“Ripple”), Bradley Garlinghouse (“Garlinghouse”), and Christian A. Larsen (“Larsen” and, with Ripple and Garlinghouse, “Defendants”)

Ripple Labs’in konu hakkında açıklaması ve Ripple’ın durumu (XRP)

The SEC’s Attack on Crypto in the United States

XRP hakkında yapılan soruşturma kriptovarlıklar hakkındaki ilk değil. Bugüne kadar SEC birçok kriptovarlık şirketine karşı yürütmeyi durdurma kararı aldı ancak XRP’nin piyasa değeri göz önüne alındığında durum biraz daha farklı.

  1. XRP en değerli üç kriptoparadan biri.
  2. RippleNet‘in çok önemli finans kuruluşları ile ortaklığı var.

Ne oldu da SEC Ripple Labs’e dava açmaya karar verdi?

SEC’in şikayetine göre Ripple; Şirketin kurucu ortağı, yönetim kurulu başkanı ve eski CEO’su Christian Larsen; ve şirketin mevcut CEO’su Bradley Garlinghouse, şirketin işlerini finanse etmek için sermaye topladı. Şikayet, Ripple’ın 2013’ten başlayarak, XRP olarak bilinen dijital varlıkların ABD’deki ve dünyadaki yatırımcılara kayıtsız menkul kıymet teklifinde satılması yoluyla para topladığını iddia ediyor. Ripple’ın ayrıca, emek ve piyasa yapma hizmetleri gibi nakit dışı bedeller karşılığında milyarlarca XRP dağıttığı iddia ediliyor. Şikayete göre, şirketin işini finanse etmek için kullanılan XRP satışlarını yapılandırmaya ve tanıtmaya ek olarak, Larsen ve Garlinghouse, XRP’nin yaklaşık 600 milyon dolarlık kişisel kayıt dışı satışlarını da etkiledi. Şikayet, davalıların, federal menkul kıymetler yasalarının kayıt hükümlerini ihlal ederek XRP tekliflerini ve satışlarını kaydettiremediklerini veya kayıttan herhangi bir muafiyeti karşılayamadıklarını iddia ediyor.

Buna karşılık Ripple Labs’in CEO’su Brad Garlinghouse‘a göre sorunun altında yatan birkaç sebep var:

  1. Bitcoin ve Ether’i döviz olarak kabul eden SEC, XRP’yi yatırım sözleşmesi olarak görüyor ancak Howey testine göre XRP bir yatırım sözleşmesi değildir.
  2. SEC’in daha önce yasakladığı jeton arzlarıyla XRP’nin hiçbir benzerliği yoktur.
  3. Adalet ve Hazine Bakanlıkları XRP’nin bir kur olduğuna karar verdi.
  4. SEC’in şikayeti hukuk dışı. SEC daha önce de yetkilerinin üstüne çıktığı oldu zamanlar ve mahkeme kararıyla düzeltildi durum.

20 Aralık 2020’de $0.44 olan XRP’nin bütün bu gelişmelerden sonraki fiyatı $0.25 seviyesine düştü.

Davanın nasıl sonuçlandığı sadece XRP’nin değil aynı zamanda diğer bütün kriptoparaların da kaderini belli edecek.

Categories
Blokzincir

MODV ama Bankamatikli

Siz hiç stokla ödeme yaptınız mı?

Ya da maddi olmayan duran varlıkla (MODV)?

Hiç olmadı finansal bir varlıkla?

Yukarıdaki üçlü yerine bankamatik kartı ile ödeme yapmayı denediniz mi hiç?

Aşağıdaki gibi bir bankamatik kartı gibi, mesela, yani.

https://bin.bnbstatic.com/static/images/card/bg-home-card.png

Kriptopara borsası Binance tarafından piyasa sürülen Binance Visa Kart kriptopara ile ödeme yapmanızı sağlıyor. Elbette bankamatik kartı olduğu için de stok ve MODV ile yüklemeniz gerekiyor (!?). Parayı bulan Lidyalı hiç bu kadar pişman olmamıştı.

2019 Martta UFRS Yorum Komitesi bir ara gaflete düştü ve kriptoparaları muhasebeleştirirken “Stok” ile “MODV” arasında kaldı, “MODV” olarak tanınmasının uygun olduğuna karar kıldı. Teknolojiye ayak uydurmak isterken teknolojiyi reddetmekti bu yorum. Muhasebe akademisyenlerinden bazıları da niyeyse çok sevdi bu fikri. Yorum Komitesine üç ay sonra gelen paydaş görüşlerine ve değişen akıma rağmen 2020’de “MODV olarak raporlanacak” fikriyle makaleler basıldı. Şunu diyebilirsiniz, “o paydaşın görüşü, Komitenin değil”. Eğer bu görüşler anlam ifade etmeseydi bu kadar detaylı bir şekilde izah edilmezdi Komitenin bizzat kendisi tarafından.

Türk muhasebe literatürünün bir türlü kabul etmediği bir gerçeklik var:

Kriptoparaların nasıl muhasebeleştirilmesi gerektiği (Bunu daha önce de yazdım). Çözüm bulamadınız da “özün önceliğini” de mi unuttunuz? Kriptoparalar özünde bir ödeme nakit benzeridir. Nakit benzeri olduğu için faiz kazancı sağlar, borç vermek için kullanılabilir. Bunun hala neyini kabul etmiyor bazıları anlamıyorum. Gerçeğe uygun sunumu konusunda hala soru işaretleri var diye kolaya kaçıp yıllar öncesinin görüşünü savunmaya gerek yok.

Bazıları istiyor ki fikir sınırları zorlamasın. Bildiği değişmesin. Yeni bir şey öğrenmesin. Teknolojinin alışageldiğimiz sisteme uymasını istiyoruz. Bugüne kadar kullandığımız finansal tabloları, bundan 10/20/100 yıl sonra da aynı biçim ve içerikle raporlamak zorunda mıyız? Kaynağı olmayan bir varlık için mevcut bilançoyu uydurmaya çalışıyorsunuz, yevmiye kaydının borcunu yaparken alacağı elinizde kalıyor. Yorum Komitesinin ilk görüşünden yola çıkıp bastığınız makaleler sadece üç sonra geçerliliğini yitirdi. Koyun çayınızı, bakın ne diyor Yorum Komitesine gelen son eleştiri (sayfa 10):

October 2020 – IFRS Staff Paper – 24D