Categories
Yazılım

Markdown ile Not Tutma: Yeni Uygulamaların Keşfi

OneNote benim kullandığım en iyi not uygulamasıdır. Ücretsiz oluşu, kalem kullanımı, biçimlendirmeler, klasörler, sekmeler ve sorunsuz senkranizasyon gibi özellikleriyle benim için Evernote’un önündedir. Ancak web tabanlı bir kullanımda uygulama performasına erişmek çok kolay değil. Özellikle R kodlarımı saklamak, çalışmalarıma dair not almayı kolaylaştırmak için yaptığım araştırmalar sonucu Markdown’u keşfettiğimden beri daha rahatım.

Markdown dili benim gibi temel bir kullanıcı için bile son derece kullanışlı. İlk zamanlarda Simplenote kullanıyordum. Uygulama aynı adı gibi. Son derece basit tasarlanmış, inanılmaz hızlı ve her platformda sorunsuz çalışıyor. Notlarınızı klasörlere ayırmanız mümkün değil, sadece etiketler ile birbirinden ayırabiliyorsunuz. Not sayısı azken çok sorun değil fakat her yeni not eklediğinizde klasör ihtiyacı da artıyor ancak görünen o ki geliştiricilerin pek umrunda değil bu. O yüzden de yeni bir uygulamaya geçmek zorunluydu artık benim için. RStudio, Atom veya VS Code yazılımların Markdown özelliği var fakat telefon uygulaması olmadığı için senkronizasyon sorunu ortaya çıkıyor. Bunun dışında Stackedit web tabanlı arabirimi ve farklı senkranizasyon seçenekleri ile gerçekten iyi bir alternatif.

Yaptığım araştırmalar sonucunda Joplin‘e geçmeye karar verdim. Diğer adaylarım ise Inkdrop ve Standard Notes idi. Maliyet avantajı (sıfır) ile Joplin yarışmayı kazandı. Açıkçası tek artısı fiyatı değil. Klasik Markdown komutlarına ek olarak kendi bünyesindeki komutlarla matematik veya kimya denkleri ile diagramlar eklemek mümkün. Notlarınızı bulut hizmetlerinde saklayabilirsiniz. En güzeli ise istediğiniz işletim sisteminde kullanabilirsiniz. Benim şu ana kadar yaşadığım tek sorun Android uygulamasını kullanırken uzun notlarda düzenlemede oldu. Uygulama biraz yavaşladı fakat onun dışında hiçbir sorunum yok.

Metinden hariç

  1. Bütün bu rekabetin içinde Google’dan daha bir uygulama beklerken insanları Keep gibi sadece alışveriş listesi olarak işe yarayan bir uygulamaya mahkum edebileceğini düşündü herhalde Google.
  2. Her ne kadar insanlar beğenmemiş olsa da bence Hangout bugüne kadar yapılmış en iyi sohbet uygulamasıdır.
Categories
Yazılım

Kod Yazmadan İstatistik

Eğer kod yazmayarak temel istatistiki analizleri yapmak istiyorsanız size iki tane ücretsiz programı tavsiye edeceğim hatta JASP’ın kullanımı hakkında bir yazı da paylaşmayı düşünüyorum.

SPSS’in maliyeti göz önüne alırsanız, sıfır maliyet her zaman daha güzeldir.

Jeffreys’s Amazing Statistics Program (JASP)
Categories
Yazılım

Markdown kullanmaya devam

Word ile hazırlayabileceğim ders notlarımı Atom ile Markdown kullanarak hazırladım. İlk defa yaptığım için Word’de hazırlayabileceğim süreye denk bir zaman diliminde bitirdim. Ancak benzer uzunluktaki ikinci ders notumu daha hızlı hazırladım çünkü temel kodlara el alışkanlığım arttı. Süreyi kısaltan esas faktör fare kullanımına gerek olmaması. Elbette ki Word’ün sunduğu özellikler üst seviyede ancak temel bir belgenin hazırlanmasında Markdown gerçekten zaman kazandırıyor. Markdown to PDF eklentisi sayesinde PDF olarak aktarımı da kolay oldu.

Categories
Yazılım

Kod yazmak istemeyenlere

Kod yazarak analiz yapmak istemiyorum

EViews, SPSS pahalı. Benim bütçemin çok üstünde.

Analizler dağ gibi birikti, ne yapacağımı bilmiyorum.

Hiç üzülme analiz sevdalısı kardeşim. İndir Gretl‘ı, bütün dertlerin bitsin.

Categories
Yazılım

Markdown: Not almanın zor hali

Not alırken işinizi çok kolaylaştıran çeşitli seviyelerde hem de iyi iş gören uygulamalar var (OneNote, Google Drive, Keep, Evernote, vs.). Hatta parantez içindeki listenin içinde Google Drive diğerlerinden bir tık daha önde. Bir de markdown kullanarak ile not alabileceğiniz Simplenote gibi bir uygulama var.

Diyebilirsiniz ki madem bu kadar dertlisin niye kullanıyorsun?

Çünkü R Not Defterine not almak için de markdown kullanmak gerekiyor ve bir noktada uğraş eğlenceye dönüyor. Markdown kullanarak fareye hiç dokunmadan tablolar, başlıklar, maddeler içeren notlar oluşturmak mümkün.

Yapacak bir şey yok. Denemek isteyenlere tavsiye ederim.

R Markdown

Markdown Basics

Simplenote

Categories
Yazılım

Linkedin'de Excel talep etmeye devam

Linkedin’de bir ara en sık karşılaştığım paylaşımların başında geliyordu bedavadan Excel dağıtımları. Kim olduğunu bile doğru düzgün bilmediğiniz birinin hazırladığı makrolarla dolu Excel dosyasına sahip olmak için herkes eposta adresini paylaşırdı. Eskisi kadar gözüme çarpmıyor artık ama yine de niyetin iyi olduğu görüşünde değilim.

Microsoft Güvenlik İstihbartı (MSG) birimi Rus hacker grubu Dudear’in (TA505, Evil Corp) kısa bir sessizliğin ardından tekrar faaliyete geçtiğini belirtti. Epostaya eklenmiş olan HTML eki, makro yüklü Excel dosyası indiriyor ve çalıştırıldığında verilerin aktarımını yapıyor. MSG’ye göre Dudear ilk defa HTML yönlendirmesi yapıyor ve taktiklerindeki değişikliklere rağmen hala bilgi çalma amaçlı Trojan GraceWire’ı kullanıyor. (Kaynak: MSG)

Peki bu riskten korunmanın temel çözümü ne? Kimin hazırladığını bilmediğiniz Excel dosyalarını açmamak.

Microsoft Issues Excel Security Alert As $100 Million ‘Evil Corp’ Campaign Evolves

Categories
Yazılım

Not uygulaması olarak Google Drive

Bugüne kadar ana akım not uygulamalarının (Evernote, Onenote, Keep, SNotes) tamamını kullandım. Ana akımın Linux istemcisi düşmanlığı yüzünden Simplenote kullanıp markdown dilini de öğrendim çatpat. Kullandıklarım içinde en iyisi olarak Onenote’u söyleyebilirim. Sekmeler, bölmeler, tablolar, vb. bir sürü özelliği ile benim aradığıma yakın bir araç olarak işimi gördü birkaç ay. Ancak hiçbirinde aradığımın tamamını bulamadım. Kısmi olarak dosya saklama amaçlı kullandığım Google Drive’a (GDrive) farklı bir açıdan bakana kadar. Bu arada Linux istemcisi sorunumu çözebilmiş değilim hala. Olsun. Notlarımı istediğim şekilde birbirine bağlayabiliyorum en azından.

Aslında çözüm olarak bulduğumun bulut sunucusunda dosya saklamaktan çok fazla bir farkı yok. Sonuçlar, R kodları ve taslak metinleri Drive’da tutarak hem telefonumdan daha kolay ulaşabiliyorum hem de Keep ile birleştirdiğim belgelerde kontrol listelerimi güncelleyebiliyorum. Belki aynı yöntem Onedrive ve Microsoft uygulamaları ile daha iyi sonuç verebilir ancak GDrive her anlamda ücretsiz. Ben GDrive’ı bir bulut hizmeti olarak değil, ofis paketi olarak kullanıyorum. Ona üstlenmeyi düşünmediği bir görevi de daha ekleyerek verimliliğini ve etkinliğini arttıyorum.

Categories
Yazılım

Gutenberg, WP, GC

Matbaanın mucidi kimdir?

Johannes Gutenberg.

Neden böylesine önemli?

İcadı dünyayı değiştirdi.

Yani?

Kitap önemli.

WordPress uzun zamandır üzerinde çalıştığı Gutenberg editörünü yayınladı. Yeni ya. Adı çok havalı ya. İlla kullanmak lazım. İşin için bloklar, legolar girince yeni bir temaya gerek duydum ben de. WordPress’in iddiasına göre tamamiyle blok uyumlu olan 2019 temasını kullanmaya başladım. Son derece basit. Beyaz fonda siyah. Eskiye dönerim yakında. Öyle gözüküyor.

Categories
Yazılım

Gmail'in en büyük eksiğini kapatmak için Boomerang

Instagram’ın 3 saniyelik videolar çeken uygulamasının adaşı Gmail’de çok uzun süredir açık olan bir sorunu kapatıyor: Zamanlanmış e-posta gönderebilmek. Gecenin köründe aklınıza bir şey geldi, açtınız Gmail’i, uzun uzun yazdınız ancak “Gönder”e bastığınız anda karşı tarafı telefona iletilmiş bir e-posta ile uyandırma riskiniz var. Onun yerine bir Gmail eklentisi eklentisi olan Boomerang  (boomeranggmail.com) sayesinde e-postalarınızı önceden ayarlanmış bir tarih ve saatte gönderip kişileri gecenin köründe rahatsız etme riskini azaltmış olursunuz.
www.boomeranggmail.com (websitesi)
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.baydin.boomerang (android uygulaması)
wwww.

Categories
Yazılım

WannaCrypt? No.

En küçük bilginin bile sunucularda saklandığı bir zamanda siber saldırıların işletmeler ve meslek mensupları için yarattığı risk de sürekli artıyor. 15 Mayıs’ta Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre Wannacrpyt (ve diğer birkaç) adıyla küresel tehlike yaratan virüs için  MS17-010 güvenlik güncellemesinin mutlaka yapılması gerekiyor.

Sakın ola ki varlığı yokluğu belli olmayan Windows Defender’a güvenip sunucularınızı ve bilgisayarlarınızı saldırılara açık bırakmayın ve en kısa zamanda kendi başına bir anti-virüs yazılımı yerine sürekli güncellenen internet güvenliği paketine geçmenizi tavsiye ederim. Windows gibi düzenli olarak saldırıya uğrayan bir işletim sisteminin asla kendisini koruyabilecek kapasitede olduğunu düşünmeyin, siz her zaman kendinizi korumaya alın.

Eğer ola ki bugüne kadar hiç yapmadıysanız lütfen düzenli yedek alın ki başınıza gelebilecek olan saldırıdan sonra tekrar ayağa kalkabilmek kolay olsun.

PS: Engadget’ın haberine göre virüsün Çin ve Rusya’da hemen yayılmasının sebebi ise korsan Windows kullanımı.