Kategoriler
Genel

Nerede kalmıştık?

2019 sonunda haberlere giren, 2020’de hayatımızı farklı yaşamamıza sebep oldu Kovid19. Önceki koronavirüsleri ile karşılaştırıldığında ölüm yüzdesi düşük olan Kovid19 abilerinden farklı olarak bütün dünyayı ele geçirdi. Bildiğiniz hikayeyi detaylı anlatmak gibi bir derdim yok. Ben ne yaptım? Online dersler sayesinde kendime ve aileme daha fazla zaman ayırabildim. Akademik olarak daha fazla çalıştım. Yeni şeyler öğrendim. Makalelerin bazıları kabul aldı, bazılarının hakem süreci devam ediyor.

Önümüzdeki günlerde öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Temelde akademi ve R esaslı yazılar var kafamda. Bir süre çalışmalara ara verdim, 1 Temmuz 2021’e kadar herhangi bir makale üzerine çalışmayı düşünmüyorum. O güne kadar yazmaktan çok öğrenmek peşindeyim. Ne öğrenmek sorusunun cevabı yok.

Birkaç gün içinde kaldığım yerden R, akademi ve muhasebe konuları ile karşınızdayım.

Kategoriler
Genel

Now we have LinkedIn

Women need to like the job of the guy they’re with. If they don’t like the job, they don’t like the guy. Men know this. Which is why we make up the phony bogus names for the jobs that we have. “Well, right now, I’m the regional management supervisor.” “I’m in development, research, consulting.”

https://www.seinfeldscripts.com/TheExGirlfriend.htm

Kategoriler
Genel

Her kriz bir fırsattır/kazançtır

Bu başlığı sevdiğimden değil üzücü bir gerçekliği olduğu için kullanıyorum. Şu an kriz olarak tabir ettiğimiz durumun müsebbibi insanları öldüren, bazılarını işsiz bırakan (ya da bırakacak) virüs. Mikroskobik bir fenomen dünyayı sosyal ve ekonomik anlamda yavaşlattı. Donald Trump da Covid19’u bu yılki seçimler için bir koz olarak kullanıyor. Seçimleri tekrar kazanbilmek için elindeki en önemli kartlardan birini masaya açtı:

Biyolojik savaş.

Trump’a göre Covid19 biyolojik savaş silahı. Hatta tutarsız açıklamalarının arasında haklı olduğu bir şey var; Çin salgını saklamasaydı (İlgili haberler 1, 2, 3), virüsün yayılım hızı böyle olmayabilirdi. Peki virüsü biyolojik savaş olarak tanıtmanın Trump’a ne faydası var? 2020 seçimlerde kendini mevcut başkan olarak tanıtmaktan öte bir unvan daha ekleyecek adına:

Savaş zamanı başkanı (wartime president)

Kategoriler
Genel

Koleksiyonerler için Brexit

Banknot ve pul koleksiyonlarımı uzun zamandır güncelleyememiş olsam da koleksiyonerlik eğlenceli bir hobi. Brexit sayesinde yeni koleksiyonlar çıkıyor piyasaya. Avrupa siyasi tarihinin en önemli olaylarından biri olan Brexit’i koleksiyonlarına eklemek isteyenler için çeşitli seçenekler var.

Avusturya Posta Hizmeti’nden koleksiyonuma eklemem gereken bir parça olmuş 👍

Special Delivery From Austria: Brexit Trolling, First Class

Kraliyet Darphanesi Brexit şerefine hatıra sikkesi çıkardı. Farklı seçenekleri ile Darphanenin sitesinde mevcut. (Tüm uluslarla barış, refah ve dostluk, 31 Ocak 2020)

Withdrawal from the European Union 2020 UK 50p Coin

Tarihsel olaylara özel Euro hazırlayan  Euro Special Note Şirketi de herhangi bir parasal değeri olmayan banknotu piyasaya sürdü. (Doğru yöndeyse değişimde yanlış bir şey yoktur, Winston Churchill)

Euro Special Note Brexit
Euro Special Note Launches a New Collectible Note to Commemorate Brexit
Kategoriler
Genel

Kobe Bryant

Okuyup da inanmak istemediğimiz haberlerden biri

Kategoriler
Genel

İçimizden geçenleri anlatmış Putin

Kategoriler
Genel

Taşınma Yorgunluğu

Evi taşımaktan daha stresli bir iştir bulut hesapları arasında dosyaları taşımak. Acele ederseniz dosya kaybınız kurtarılamaz bir boyuta gelebiliyor. O yüzden her şeyin tek tek yerine yerleştiğine emin olmadan bitmiyor süreç. Bu taşınmanın birinci aşamasıydı.

Bir diğer taşınmayı da işletim sistemleri arasında yaptım. 2017’den beri ertelediğim bir hamle vardı kafamda: Terk-i Microsoft. Geçtiğimiz yıla kadar kısmi olarak bitirmiştim, Office 365 üyeliğim de bitince Mayıs ayı itibariyle tamamladım işletim sistemsel taşınmayı da.

İşletim sisteminden taşınırken bulut niye önemli? Yazılım şirketleri Linux tabanlı işletim sistemleri ile kendilerini korurken, açık kaynak koduna yatırım yapmayı zulüm görüyor. O yüzden önce Linux ile uyumlu (fiyatı da makul) bir bulut bulmak gerekiyordu. Her ikisi de bitince taşınma yorgunluğu da bitmiş oldu.

Windows’ta yapabildiğin her şeyi Ubuntu’da yapabiliyor muyum?

EVET.
Kategoriler
Genel

Takip hızınıza erişmek istemem

Sene 2014. Google, Sheets uygulamasına çeviri yapmayı sağlayan GOOGLETRANSLATE ve hisse senedi fiyatlarını (ve birçok finansal veriyi) indirmeye yarayan GOOGLEFINANCE fonksiyonlarını ekledi.
Sene 2019. Linkedin ahalisi şokta. Herkes yeni bir icatmış gibi anlatan GOOGLETRANSLATE videosunu paylaşıp beğenmeye devam ediyor.
#sheets #google #googletranslate
Sene 2024. Linkedin ahalisi Excel 365 ile şehir ve şirket verisini indirmeyi öğrendi.

Kategoriler
Genel

Bezos kahramansa…

Darth Vader demokrattır. Ona karşı koyan Jedi Şövalyeleri ahlak yoksunudur.
Joker barış elçisidir. Bruce Wayne insanlık düşmanıdır.
Atom bombası insanlığa mutluluk getirmiştir.
Jeff Bezos dünyanın en zengini olunca üstüne bastıkları, haklarını gasp ettikleri unutulmuş. Daha

Kategoriler
Genel

Happy Mother's Day

Anneler gününüz kutlu olsun!

%d blogcu bunu beğendi: