Categories
Genel

Kod Yazmadan İstatistik

Eğer kod yazmayarak temel istatistiki analizleri yapmak istiyorsanız size iki tane ücretsiz programı tavsiye edeceğim hatta JASP’ın kullanımı hakkında bir yazı da paylaşmayı düşünüyorum.

SPSS’in maliyeti göz önüne alırsanız, sıfır maliyet her zaman daha güzeldir.

Jeffreys’s Amazing Statistics Program (JASP)
Categories
Genel

Nerede kalmıştık?

2019 sonunda haberlere giren, 2020’de hayatımızı farklı yaşamamıza sebep oldu Kovid19. Önceki koronavirüsleri ile karşılaştırıldığında ölüm yüzdesi düşük olan Kovid19 abilerinden farklı olarak bütün dünyayı ele geçirdi. Bildiğiniz hikayeyi detaylı anlatmak gibi bir derdim yok. Ben ne yaptım? Online dersler sayesinde kendime ve aileme daha fazla zaman ayırabildim. Akademik olarak daha fazla çalıştım. Yeni şeyler öğrendim. Makalelerin bazıları kabul aldı, bazılarının hakem süreci devam ediyor.

Önümüzdeki günlerde öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Temelde akademi ve R esaslı yazılar var kafamda. Bir süre çalışmalara ara verdim, 1 Temmuz 2021’e kadar herhangi bir makale üzerine çalışmayı düşünmüyorum. O güne kadar yazmaktan çok öğrenmek peşindeyim. Ne öğrenmek sorusunun cevabı yok.

Birkaç gün içinde kaldığım yerden R, akademi ve muhasebe konuları ile karşınızdayım.

Categories
Genel

Now we have LinkedIn

Women need to like the job of the guy they’re with. If they don’t like the job, they don’t like the guy. Men know this. Which is why we make up the phony bogus names for the jobs that we have. “Well, right now, I’m the regional management supervisor.” “I’m in development, research, consulting.”

https://www.seinfeldscripts.com/TheExGirlfriend.htm

Categories
Genel

Yeni moda: Şarkı katletmek

Yeni nesil şarkıcılarda anlamsız bir akım başladı.

Şarkıyı katletmek.

Kendi tarzıyla tekrar yorumluyorlar ama şarkı dile gelse “beni arşivlerden silin” diye ağlar.

O şarkıyı süründürür gibi söylemekten ne keyif aldıklarını, o anlamsız söyleyiş tarzını keyifle dinleyen milyonların müzikten ne anladığını gerçekten bilmiyorum.

Klasikleşmiş bir şarkıyı kendi tarzınla söyleme, öldürme o şarkıyı.

Benim Spotify listelerime anlamsız yere girişler yapma.

Aşağıda üç örnek var

Gökçe Kılınçer – Karakolda Ayna Var

Deniz Tekin – Beni Vur

Ahmet Aslan – Minnet Eylemem

Bloklu sanatçılar listeme hoşgeldiniz.

Categories
Genel

Sardım bir kere

Categories
Genel

Nasıl özlediysek

Sahneyi izledikten sonra kahkaha atmaya devam ediyordum.

Kullanılan videonun bütün hakları Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'na aittir. 2020.
Categories
Genel

Her kriz bir fırsattır/kazançtır

Bu başlığı sevdiğimden değil üzücü bir gerçekliği olduğu için kullanıyorum. Şu an kriz olarak tabir ettiğimiz durumun müsebbibi insanları öldüren, bazılarını işsiz bırakan (ya da bırakacak) virüs. Mikroskobik bir fenomen dünyayı sosyal ve ekonomik anlamda yavaşlattı. Donald Trump da Covid19’u bu yılki seçimler için bir koz olarak kullanıyor. Seçimleri tekrar kazanbilmek için elindeki en önemli kartlardan birini masaya açtı:

Biyolojik savaş.

Trump’a göre Covid19 biyolojik savaş silahı. Hatta tutarsız açıklamalarının arasında haklı olduğu bir şey var; Çin salgını saklamasaydı (İlgili haberler 1, 2, 3), virüsün yayılım hızı böyle olmayabilirdi. Peki virüsü biyolojik savaş olarak tanıtmanın Trump’a ne faydası var? 2020 seçimlerde kendini mevcut başkan olarak tanıtmaktan öte bir unvan daha ekleyecek adına:

Savaş zamanı başkanı (wartime president)

Categories
Genel

Do Life Cycles Affect Financial Reporting Quality? Evidence from Emerging Market

My new working paper is open to your comments.

Researchgate / SSRN

Purpose – This paper aims to present the effect of the life cycle on financial reporting quality (FRQ). Discretionary accruals, small profits, and audit aggressiveness test the FRQ from different approaches. Recent studies focused on a single measure of FRQ with discretionary accruals (Hribar & Yehuda, 2015), tax avoidance (Hasan, Al-Hadi, Taylor, & Richardson, 2016; Mangoting & Onggara, 2019), small profits (Nagar & Sen, 2017), and accounting conservatism (Abdullah & Mohd-Saleh, 2014; Hansen, Hong, & Park, 2018; Park & Chen, 2006). There is no attention paid to the audit aggressiveness.

Design/methodology/approach – We used Borsa Istanbul listed companies between the years 2008 and 2017 for the research question. The sample comprises 1,802 observations, 217 companies, and 10 years. We estimated the life stages with Dickinson’s (2011) cash flow patterns for each observation. Following Hansen et al. (2018), we assigned values of 0, 0.25, 0.5, 0.75, and 1 for introduction, growth, mature, shake-out, and decline, respectively. We used discretionary accruals, small profits, and audit aggressiveness.

Findings – The findings of small profits and discretionary accruals are consistent with conjecture. Discretionary accruals and small profits decrease as the companies move forward in their life cycles. On the other hand, audit aggressiveness increases when the firms grow further in their life cycles. Considering the Turkish financial reporting framework, we also divided the listing duration for each year into quintiles to assign the life cycle to each observation. According to robustness tests, audit aggressiveness reduces with increased listing duration. We observed a negative coefficient but insignificant for the other dependent variables.

Research limitations/implications – This study has some limitations. We did not use any audit or governance based variables. We did not use a third measure to estimate a life cycle for each observation. Earnings quality was calculated using only discretionary accruals. We did not utilize any real activities manipulation models as a proxy of FRQ or its effect on the small profits. Our findings may not be generalized to developed and other emerging countries as Turkey shows a unique picture in terms of political and economic structure.

Practical implications – The findings provide an insight into the effect of life cycle stages on FRQ. Our results showed that the introduction and decline stages negatively affect FRQ. Our results also showed that Turkish companies’ audit aggressiveness decreases with increased listing duration.

Categories
Genel

Merhaba dünya!

WordPress’e hoş geldiniz. Bu sizin ilk yazınız. Bu yazıyı düzenleyin ya da silin. Sonra yazmaya başlayın!