Kategoriler
Blokzincir Denetim-Kurumsal Yönetim Finansal Piyasalar

FTX ve Sonrası

FTX krizinden sonra BlockFi varlık çekimlerini durdurduğunu açıkladı

https://tr.cointelegraph.com/news/blockfi-limits-platform-activity-including-a-halt-on-client-withdrawals

Huobi’nin 3,5 milyar USD kriptopara yatırımlarının içinde kendi kriptoparasının payı 900 milyon USD.

https://www.coindesk.com/markets/2022/11/13/huobi-publishes-asset-transparency-report-revealing-35b-in-crypto-asset-holdings/

Kategoriler
Blokzincir Finansal Piyasalar

Binance ve FTX Birleşmesi Hk.

Kriptopara hayranlarının kanun ve yönetmelik karşıtlığına bu hafta başka bir cevap daha verildi: Kriptovarlık borsası FTX’in iflası. Kriptopara fiyatlarının düşün sebebiydi aynı zamanda FTX’in iflası. Piyasaya güvenin olmadığı, varlıklarınızı korumakla olan yükümlü olan aracının geleceğini bilmediğiniz bir ortamda neden yatırım yapmanın hiçbir mantıklı açıklaması yok. İşte kriptoparaları gelecek olarak görenlerin tartışmalarında hızlandırması gereken iki tane temel sorun var: varlıkların güvenliği ve yatırımcıların kaybolan güveni. Kriptopara borsalarının denetime tabi olmaması sebebiyle “kim, ne, nasıl yapıyor”a dair hiçbir bilgimiz yok. Cüzdanların takip edilmesi kısmı şeffaflık getiriyor olsa da cüzdan sahibini bilmediğimiz için şimdilik bu şeffaflık meselesi de tam olarak çözülmüş değil.

Anlatayım.

2 Kasımda Coindesk’in paylaştığı bir belgeyle başladı bütün kriz. Changpeng Zhao (CZ) 6 Kasımda Binance’in sahip olduğu FTT’yi (FTX’in kriptoparası) elinden çıkarttığını duyurdu. 8 Kasımda CZ FTX’in yatırımcıları korumak için Binance’den kendilerini iktisab etmelerini istediğini duyurdu. Kriz başladığından beri CZ Sam Bankman-Fried (FTX’in kurucusu ve istifa eden CEOsu) ve FTX hakkında tweetler atmaya devam ediyor.

Konunun şeffaflık kısmını konuşalım şimdi:

1. İki tarafın da yöneticileri bu iktisab haberini ne kadar önce biliyorlardı?
2. Finansal piyasalar uzmanlıklarını da göz önüne alındığında, piyasanın gidişatını öngörüp duyuru öncesinde kriptopara sattılar mı?
3. Herhangi bir kriptopara opsiyonunu kısa vade ile satın aldılar mı?

Bu soruların cevabına ulaşmak çok kolay aslında: her iki şirket de üst yönetim seviyesindeki kişilerin önemli kriptopara adreslerini paylaşırlarsa kriz patlamadan önce ve kriz devam ederken ne yaptıklarını bilebiliriz. “Bu kişilerin özel bilgisi” cevabınızı kendinize saklayınız, ABD’de halka açık bir şirkette yöneticilerin yatırımları portföyleri de şeffaftır.

Kategoriler
Fenerbahçe

Terim Belgeselinde ne eksik

Netflix, Fatih Terim için belgesel çekmiş. Bir Fenerbahçeli olarak izliyorum. Dikkatimi çeken bir durum var:

Hakan Şükür, Hakan Ünsal, Arif ve Suat ile röportaj yapılmamış.

O dönemki kadroda mı yoklardı yoksa başka bir sebebi mi var anlayamadım.

Kategoriler
Yazılım

Microsoft Fiyat Politikası

Onedrive’ın Kuveyt fiyatı 1.5 Dinar. Microsoft kampanya yapmış, yıllık öderseniz 20 Dinar. 2 Dinar zarardasınız sırf yıllık ödeme yaptığınız için. Müşteri hizmetlerine tek tek anlattım, bana tek başına Onedrive daha ucuz olduğunu anlattı. Benzer bir durum aile paketi için de geçerli. Aylık 2.5 Dinar olan üyeliğin yıllık bedeli ise 30 Dinar. Bir yılı peşin ödemenizde elde ettiğiniz indirim sıfır.

Kategoriler
Blokzincir

Bireysel Yatırımcılar için Kriptopara Riskleri

Başlamadan Önce

Kriptoparalar ve kriptovarlıklar anlatımında kullandığımız terimlerin hepsinin karşılığı yok. Kriptopara borsalarının ve cüzdanlarının Türkçe sitelerinde dahi terimler İngilizce olarak kullanılmış. Metnin yazımında terimleri Türkçeye çevirdim ve İngilizce terimlerini belirttim. Bu yazıya dair bir diğer önemli nokta ise aşağıdaki beyan. Lütfen bütün metni aşağıdaki beyanı göz önüne alarak okuyun.

BU YAZI HİÇBİR AÇIDAN YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. BU YAZIDA ADI GEÇEN VEYA KAYNAK OLARAK KULLANILAN KRİPTOPARALAR VEYA KRİPTOPARA BORSALARI HAKKINDA ALIM VEYA SATIM KARARI VERMEDEN ÖNCE DETAYLI BİR ARAŞTIRMA YAPMANIZ GEREKLİDİR.

Kategoriler
Yayınlar

Hakem Etkisi

Pazartesi günü hakem raporlarına cevap verdiğim bir makaleyi dergiye göndereceğim. Uzun zamandır görmediğim bir kalite var hakemlerin taleplerinde. Ne kendi çalışmalarına atıf istemişler, ne de makaleyi okumadan cevap yazmışlar. Hakemlerin yorumları ile konunun anlatımının güçlendiğini düşünüyorum.

Sevgili Hakemler, kimsiniz bilmiyorum ama çok teşekkür ederim bu çalışmaya zaman ayırdığınız için.

Kategoriler
Mendeley

Aşklar Neden Biter?

Mendeley’i beş yıldan fazla bir süredir kullanıyorum. 2016 yılında 400 referanslı doktora tezimi sadece Desktop Manager kullanarak yazdım. Mendeley’in daha iyi gideceği hayaliyle Kullanıcı Araştırması toplantısına katıldım ve yeni bir versiyonun her şeyi önceki yüzyıla geri götüreceğini hiç düşünmemiştim.

  1. Referans yöneticisi bazı PDF belgelerini açamıyor. Dosyayı yanlışlıkla o referanstan kaldırdığınızda, Referans Yöneticisi onu okuyamayacağı için onu tekrar ekleyemezsiniz.
  2. Alıntı eklentisi LibreOffice (Linux ve Mac) için mevcut değildir. Çalışmalarım ve belgelerim için bilgisayarımda başta Linux olmak üzere çift işletim sistemi (Linux Mint & Windows) kullanıyorum. Metne bir alıntı eklemek için dizüstü bilgisayarımı yeniden başlatamıyorum. Reference Manager’ın bir AppImage sürümü var, ancak onu Libreoffice ile kullanamazsınız.
  3. Alıntı eklentisi işe yaramaz. Bir alıntıyı kopyalayıp yapıştırmak veya metin üzerinde düzenlemek mümkün değildir. Alıntıları düzenlemek hala bir sorun. Alıntıyı değiştirdiğinizde eklenti çok yavaş. Uzun ve yazdıklarınız konusunda çok seçici. Örneğin, "Kothari" ve "Kothari" farklı sonuç verir. İlki size bir referans listesi verir; ikincisinde hiçbir şey elde edemezsiniz. Yeni bir Mendeley eklentisiyle bir alıntı (Can, 2020) eklediğinizi varsayın. Sonra metinde bir yere kopyala-yapıştır yaptınız. Yapıştırılan alıntıyı Can (2020) olarak değiştirdiğinizde orijinal, Can (2020) olur.
  4. Defter iyi bir fikir, ancak bir markdown ihtiyacı var. Bunun yerine bir metin düzenleyici veya not uygulaması kullanın.

Mendeley, Elsevier öncesi, Star Wars Disney öncesi. Referans Yöneticisi, Disney dönemindeki yeni Star Wars üçlemesidir. Mendeley’in bir daha asla parlak günler göremeyeceğinden eminim.

Kategoriler
Mendeley

Mendeley Kopyaları

Elsevier satın aldığından beri Mendeley ileri gidemedi. Niye böyle yazdığımı kısaca açıklamak isterim.

1. Linux’taki kullanımı sadece basit okuyucuya dönmüş olacak çünkü yeni Mendeley eklentisi sadece Word’de çalışıyor.

2. Gelişmemiş bir ülkede çalışan akademisyenin bile kullanabileceği bir yazılım iken artık sadece Office 365 üyeliği bulunmayan kurumda çalışan bir akademisyenin emrinde olacak.

Eylül ayı itibariyle de Mendeley Desktop Manager indirilemez hale gelecek. Eğer olur da Desktop Manager’ı indirmek isterseniz bana [e-posta](gc@gokberkcan.com) yeterli. Desktop Manager’ın her işletim sistemi sürümünü indirdim saklıyorum. Elsevier kullanımını engelleyeceği güne kadar da kullanmaya devam edeceğim. Sonrasında ise Zotero ile yeni bir yolculuğa başlayacağım.

Kategoriler
Yazılım

Markdown ile Not Tutma: Yeni Uygulamaların Keşfi

OneNote benim kullandığım en iyi not uygulamasıdır. Ücretsiz oluşu, kalem kullanımı, biçimlendirmeler, klasörler, sekmeler ve sorunsuz senkranizasyon gibi özellikleriyle benim için Evernote’un önündedir. Ancak web tabanlı bir kullanımda uygulama performasına erişmek çok kolay değil. Özellikle R kodlarımı saklamak, çalışmalarıma dair not almayı kolaylaştırmak için yaptığım araştırmalar sonucu Markdown’u keşfettiğimden beri daha rahatım.

Markdown dili benim gibi temel bir kullanıcı için bile son derece kullanışlı. İlk zamanlarda Simplenote kullanıyordum. Uygulama aynı adı gibi. Son derece basit tasarlanmış, inanılmaz hızlı ve her platformda sorunsuz çalışıyor. Notlarınızı klasörlere ayırmanız mümkün değil, sadece etiketler ile birbirinden ayırabiliyorsunuz. Not sayısı azken çok sorun değil fakat her yeni not eklediğinizde klasör ihtiyacı da artıyor ancak görünen o ki geliştiricilerin pek umrunda değil bu. O yüzden de yeni bir uygulamaya geçmek zorunluydu artık benim için. RStudio, Atom veya VS Code yazılımların Markdown özelliği var fakat telefon uygulaması olmadığı için senkronizasyon sorunu ortaya çıkıyor. Bunun dışında Stackedit web tabanlı arabirimi ve farklı senkranizasyon seçenekleri ile gerçekten iyi bir alternatif.

Yaptığım araştırmalar sonucunda Joplin‘e geçmeye karar verdim. Diğer adaylarım ise Inkdrop ve Standard Notes idi. Maliyet avantajı (sıfır) ile Joplin yarışmayı kazandı. Açıkçası tek artısı fiyatı değil. Klasik Markdown komutlarına ek olarak kendi bünyesindeki komutlarla matematik veya kimya denkleri ile diagramlar eklemek mümkün. Notlarınızı bulut hizmetlerinde saklayabilirsiniz. En güzeli ise istediğiniz işletim sisteminde kullanabilirsiniz. Benim şu ana kadar yaşadığım tek sorun Android uygulamasını kullanırken uzun notlarda düzenlemede oldu. Uygulama biraz yavaşladı fakat onun dışında hiçbir sorunum yok.

Metinden hariç

  1. Bütün bu rekabetin içinde Google’dan daha bir uygulama beklerken insanları Keep gibi sadece alışveriş listesi olarak işe yarayan bir uygulamaya mahkum edebileceğini düşündü herhalde Google.
  2. Her ne kadar insanlar beğenmemiş olsa da bence Hangout bugüne kadar yapılmış en iyi sohbet uygulamasıdır.
Kategoriler
Yayınlar

Makale Yayımı

Does Life-Cycle Stage Affect Companies’ Revenue Predictability? Evidence from Borsa Istanbul

In this paper we test the relationship between life-cycle stages and revenue predictability. We used three-year revenue divided by average total assets as the revenue predictability. Our life-cycle estimation is based on Dickinson’s (2011) cash-flow proxy model. Instead of using dummy variables and omitted the category with least observations, following Hansen et al. (2018), we assigned values of 0, 0.25, 0.50, 0.75, and 1 for the stages of introduction, growth, mature, shake-out, and decline, respectively. We used firm/year fixed effects regression to estimate our model. Our empirical evidence points out that companies’ revenue predictability increases as the revenue volatility decreases.

Citation: Can, G. & Günay, S. (2022). Does Life-Cycle Stage Affect Companies’ Revenue Predictability? Evidence from Borsa Istanbul. Gaziantep University Journal of Social Sciences, 21(2), 813-823. DOI: 10.21547/jss.1025389

%d blogcu bunu beğendi: