Kategoriler
Blokzincir Muhasebe

Bakıma Giren DEX

Ortamın vahşi batıya döndüğü kripto piyasasında adını sanını duymadığım bir merkeziyetsiz borsa (EZDex) bakıma girmiş. İrili ufaklı yatırımı olan herkese şimdiden iyi şanslar dilerim.

https://ezdex.market/

Böyle bir twit atmış olmaları da ziyadesiyle ilginç.

Kategoriler
TR

Başımız sağ olsun

Ülkemiz Kahramanmaraş merkezli depremlerle öylesine ağır bir darbe aldık. Deprem yüzünden kaybettiğimiz arkadaşlarımız var. En yakınlarını kaybeden dostlarımız var. Yapılan bütün ikazlara rağmen görmezden gelinen bir facianın sonuçlarına katlanıyoruz.

Bu acıların müsebbibi olan kimse varsa en ağır cezaları almalı. Olası aflardan muaf tutulmalı. “Böyle olacağını bilemedik” gibi bir bahanenin, “bize ders olsun” gibi saçma lafların da karşılığı yok hiçbir yerde.

Ölen kızının elini bırakamayan Metin Hançer, çocuklarına aldığı bisküvi cebinde saklayan Şerif Abi. Bunlar gibi binlerce görüntü kazındı aklımıza. Bunun tekrarlanmaması gerekiyor artık. Yapı denetiminin sadece kanun olarak yer almaması ancak hakkıyla yapılmaması durumunda biz daha çok canımızı kaybedeceğiz.

[Adem Altan/AFP via Getty Images]
Kategoriler
Akademik Dünya

İkinci Yazar ChatGPT: LinkedIn Yorumları

Here’s a first: #ChatGPT included as a co-author on a peer-reviewed paper (editorial)

Kategoriler
Akademik Dünya Genel

İkinci Yazar: ChatGPT

12.01.2023 tarihinde LinkedIn’de kısa bir paylaşım yaptım

Can “ChatGPT” be contributed as a co-author on a paper?

(“ChatGPT” bir makaleye ortak yazar olarak katkıda bulunulabilir mi?)

Bugün ise bir iş arkadaşım bana Linkedin’den başka bir paylaşımı gönderdi

This is absolutely beyond my imagination and left me shell-shocked. ChatGPT appears as a co-author. https://lnkd.in/eHQFJQRK #chatgpt #aiwriting

Bu kesinlikle hayal gücümün ötesinde ve beni şok etti. ChatGPT ortak yazar olarak görünüyor.

Bahsi geçen eser bir başyazı, makale değil. Derginin sayfasında ChatGPT ikinci yazar olarak yer alıyor hatta kendisinin artık bir Scopus profili bile var. Şimdilik herhangi bir atıf gözükmüyor.

Başyazıya erişmek için tıklayınız

ChatGPT Scopus profiline erişmek için tıklayınız

Kategoriler
Akademik Dünya

Akademik Çalışmalar ve ChatGPT

ChatGPT fırtısına kapılıp ben de kendimce birkaç deneme yaptım. Önce deneyimimden bahsedeyim.

Muhasebe kalitesi hakkında bir İngilizce makale yazmasını istedim. Dört paragraflık metini adım adım oluşturdu fakat içinde hiçbir atıf veya kaynakça yoktu. Atıfların nerede olduğunu sordum. Aynı metnin içine sadece bir çalışmaya atıf yaparak tekrar yazdı ve kaynakçayı oluşturdu. Sadece tek bir çalışmaya atıf yaptığını söylediğimde ise aynı metni birkaç atıfla yazıyordu… ki bağlantı koptu. Yine de sonuç inanılmaz; düzgün bir İngilizce ile yazılmış dört paragraflık bir giriş sadece birkaç dakika içinde yazılmıştı. Gereken kriterlerin tek tek belirtildiği komutla istenen sonuç bir adımda elde edilebilir.

O zaman işin akademi boyutunda iki tane sorun çıkıyor:

  1. Öğrencilerin kompozisyon/deneme/makale/proje değerlendirmelerinde öğretmenler özgünlüğü ve öğrenci tarafından yapıldığını nasıl test edecek?
  2. ChatGPT’yi akademik çalışmalarında kullananlar ona atıf yapacak mı? Ya da.. Yapay zekayı yazar listesine ekleyecek mi?

İkinci soru aslında bilimsel yazın için çok büyük önem arz ediyor. Çalışmada gölge yazar yoksa eser belirli bir görev dağılımı olmuştur. Genellikle analizi yapan ya birinci ya da sorumlu yazar olur. Sonrasında ise sıralama öncelikle yüke sonra da grubun kendi içinde anlaşması ile gerçekleşir. Makalelerdeki görevi çoğunlukla girişi veya literatür taramasını yazmak olan biri(leri)ne ihtiyaç kalmıyor ChatGPT’ten sonra. Daha az yazar demek teşviklerden düşen payın da artması demek.

Bir diğer sorun ise çalışmanın metin kısmını ChatGPT’ye yaptıranların bundan bahsetmemesi veya böyle bir kullanımın yaratacağı tepki. Makalede adı geçen yazarların, çalışmaya katkı sunduğu varsayılır. Yapay zeka kullanarak giriş veya literatür yazan birinin bunu belirtmemesi ChatGPT ile doğacak olan risklerden başka biri olarak karşımıza çıkıyor. Literatür taramasının ChatGPT ile yaptığını beyan eden bir yazarın ise kabul alabilme ihtimalinin, şimdilik, çok yüksek olmadığını düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda akademik çalışmalarda teknolojik kullanımının boyutlarının araştırma ve etik teorilerine göre değerlendirilmesi gerekecek.

Kategoriler
Blokzincir Denetim-Kurumsal Yönetim Finansal Piyasalar

FTX ve Sonrası

FTX krizinden sonra BlockFi varlık çekimlerini durdurduğunu açıkladı

https://tr.cointelegraph.com/news/blockfi-limits-platform-activity-including-a-halt-on-client-withdrawals

Huobi’nin 3,5 milyar USD kriptopara yatırımlarının içinde kendi kriptoparasının payı 900 milyon USD.

https://www.coindesk.com/markets/2022/11/13/huobi-publishes-asset-transparency-report-revealing-35b-in-crypto-asset-holdings/

Kategoriler
Blokzincir Finansal Piyasalar

Binance ve FTX Birleşmesi Hk.

Kriptopara hayranlarının kanun ve yönetmelik karşıtlığına bu hafta başka bir cevap daha verildi: Kriptovarlık borsası FTX’in iflası. Kriptopara fiyatlarının düşün sebebiydi aynı zamanda FTX’in iflası. Piyasaya güvenin olmadığı, varlıklarınızı korumakla olan yükümlü olan aracının geleceğini bilmediğiniz bir ortamda neden yatırım yapmanın hiçbir mantıklı açıklaması yok. İşte kriptoparaları gelecek olarak görenlerin tartışmalarında hızlandırması gereken iki tane temel sorun var: varlıkların güvenliği ve yatırımcıların kaybolan güveni. Kriptopara borsalarının denetime tabi olmaması sebebiyle “kim, ne, nasıl yapıyor”a dair hiçbir bilgimiz yok. Cüzdanların takip edilmesi kısmı şeffaflık getiriyor olsa da cüzdan sahibini bilmediğimiz için şimdilik bu şeffaflık meselesi de tam olarak çözülmüş değil.

Anlatayım.

2 Kasımda Coindesk’in paylaştığı bir belgeyle başladı bütün kriz. Changpeng Zhao (CZ) 6 Kasımda Binance’in sahip olduğu FTT’yi (FTX’in kriptoparası) elinden çıkarttığını duyurdu. 8 Kasımda CZ FTX’in yatırımcıları korumak için Binance’den kendilerini iktisab etmelerini istediğini duyurdu. Kriz başladığından beri CZ Sam Bankman-Fried (FTX’in kurucusu ve istifa eden CEOsu) ve FTX hakkında tweetler atmaya devam ediyor.

Konunun şeffaflık kısmını konuşalım şimdi:

1. İki tarafın da yöneticileri bu iktisab haberini ne kadar önce biliyorlardı?
2. Finansal piyasalar uzmanlıklarını da göz önüne alındığında, piyasanın gidişatını öngörüp duyuru öncesinde kriptopara sattılar mı?
3. Herhangi bir kriptopara opsiyonunu kısa vade ile satın aldılar mı?

Bu soruların cevabına ulaşmak çok kolay aslında: her iki şirket de üst yönetim seviyesindeki kişilerin önemli kriptopara adreslerini paylaşırlarsa kriz patlamadan önce ve kriz devam ederken ne yaptıklarını bilebiliriz. “Bu kişilerin özel bilgisi” cevabınızı kendinize saklayınız, ABD’de halka açık bir şirkette yöneticilerin yatırımları portföyleri de şeffaftır.

Kategoriler
Fenerbahçe

Terim Belgeselinde ne eksik

Netflix, Fatih Terim için belgesel çekmiş. Bir Fenerbahçeli olarak izliyorum. Dikkatimi çeken bir durum var:

Hakan Şükür, Hakan Ünsal, Arif ve Suat ile röportaj yapılmamış.

O dönemki kadroda mı yoklardı yoksa başka bir sebebi mi var anlayamadım.

Kategoriler
Yazılım

Microsoft Fiyat Politikası

Onedrive’ın Kuveyt fiyatı 1.5 Dinar. Microsoft kampanya yapmış, yıllık öderseniz 20 Dinar. 2 Dinar zarardasınız sırf yıllık ödeme yaptığınız için. Müşteri hizmetlerine tek tek anlattım, bana tek başına Onedrive daha ucuz olduğunu anlattı. Benzer bir durum aile paketi için de geçerli. Aylık 2.5 Dinar olan üyeliğin yıllık bedeli ise 30 Dinar. Bir yılı peşin ödemenizde elde ettiğiniz indirim sıfır.

Kategoriler
Blokzincir

Bireysel Yatırımcılar için Kriptopara Riskleri

Başlamadan Önce

Kriptoparalar ve kriptovarlıklar anlatımında kullandığımız terimlerin hepsinin karşılığı yok. Kriptopara borsalarının ve cüzdanlarının Türkçe sitelerinde dahi terimler İngilizce olarak kullanılmış. Metnin yazımında terimleri Türkçeye çevirdim ve İngilizce terimlerini belirttim. Bu yazıya dair bir diğer önemli nokta ise aşağıdaki beyan. Lütfen bütün metni aşağıdaki beyanı göz önüne alarak okuyun.

BU YAZI HİÇBİR AÇIDAN YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. BU YAZIDA ADI GEÇEN VEYA KAYNAK OLARAK KULLANILAN KRİPTOPARALAR VEYA KRİPTOPARA BORSALARI HAKKINDA ALIM VEYA SATIM KARARI VERMEDEN ÖNCE DETAYLI BİR ARAŞTIRMA YAPMANIZ GEREKLİDİR.