Categories
Denetim-Kurumsal Yönetim

İçindekiler niye var?

Bir faaliyet raporunu okuyordum az önce. Şirket adı bende kalsın.

Raporun içindekiler tablosuna göre sayfa 18’de tepe yönetim bilgileri mevcut.

18 – 23 arası kayıp. Arada sadece alakasız bir fotoğraf var.

Categories
Finans

$-37.63

Bir mal veya hizmet düşünün ki satın aldığınız için tahsilat yapıyorsunuz. Ham petrol de yaklaşık 2 günlüğüne de olsa böyle bir maldı. Ben bu yazıya başladığım sıralarda fiyatı $-37.63’ten $10 seviyesine çıkmıştı.

Premarket stocks: WTI crashes below $0 a barrel — a record low

Bütün bu akıl almaz fiyat düşüşünün esas sebebi ise Rusya’nın baş baş noktası avantajı ile ABD kaya petrolü şirketlerine uyguladığı baskı.

Before OPEC meeting, Russia is cagey about more oil cuts

Categories
Genel

Sardım bir kere

Categories
Genel

Nasıl özlediysek

Sahneyi izledikten sonra kahkaha atmaya devam ediyordum.

Kullanılan videonun bütün hakları Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'na aittir. 2020.
Categories
Genel

Her kriz bir fırsattır/kazançtır

Bu başlığı sevdiğimden değil üzücü bir gerçekliği olduğu için kullanıyorum. Şu an kriz olarak tabir ettiğimiz durumun müsebbibi insanları öldüren, bazılarını işsiz bırakan (ya da bırakacak) virüs. Mikroskobik bir fenomen dünyayı sosyal ve ekonomik anlamda yavaşlattı. Donald Trump da Covid19’u bu yılki seçimler için bir koz olarak kullanıyor. Seçimleri tekrar kazanbilmek için elindeki en önemli kartlardan birini masaya açtı:

Biyolojik savaş.

Trump’a göre Covid19 biyolojik savaş silahı. Hatta tutarsız açıklamalarının arasında haklı olduğu bir şey var; Çin salgını saklamasaydı (İlgili haberler 1, 2, 3), virüsün yayılım hızı böyle olmayabilirdi. Peki virüsü biyolojik savaş olarak tanıtmanın Trump’a ne faydası var? 2020 seçimlerde kendini mevcut başkan olarak tanıtmaktan öte bir unvan daha ekleyecek adına:

Savaş zamanı başkanı (wartime president)

Categories
Finans

Kaptanı çağırın s’il vous plait

2008 krizi başladığında doktora derslerim yeni başlıyordu. Haliyle derslerdeki en önemli tartışma konusu da mortgage kriziydi. 2008 finansal bir krizdi. Altında yatan bütün sebeplerin içinde finansla ilgili olmayan bir sebep yoktu.

IMF warns coronavirus recession could be worse than 2009

2020 krizi öyle değil. Petrol fiyatı çatışmaları krizin sadece bir parçası. Krizin esas sebebi Putin’in petrol piyasasındaki gücünü test etmesi değil.

Why Russia and Saudi Arabia Are In a Battle Royal Over Oil Prices

Covid19’un yarattığı belirsizlik her şeyin merkezinde yatıyor bugünlerde.

As Covid-19 Spreads, Listen to the Stock Market—for Now

Eskiden finansal piyasa dendiğinde hisse senetlerini ve borca dayalı araçları anlardık. Şimdi ise bir de üstüne kriptoparalar geldi. Başımızda yeterince iş yokmuş gibi bir de onlar yatırımcıların kara kara düşündürür oldu.

Bitcoin price analysis: Can the recovery continue?

Record Bitcoin Price Volatility Fails to Unnerve HODLers

Şimdi zahmet olmazsa, gemi bu kadar su almışken kaptanı çağırabilir misiniz lütfen? Ya bizimle batsın ya da gemiyi kurtarsın bi’ zahmet.

Categories
Finans

Finansal piyasalarda son durum

Çatlak patlak
Yusyuvarlak
Kremalı börek
Sütlü çörek
Çek dostum çek
Arabanı yoldan çek

Şair bu çalışmasında finansal piyasaların çıldırdığını, değer düşüklüğü yüzünden 1. çeyrek finansal tablolarının büyük sürprizlere açık olduğunu anlatmaktadır.

Categories
Blokzincir

I’m Satoshi Nakamoto!

Categories
Blokzincir

“İkili Opsiyon” ve BTC ile dolandırılmayın

Bitcoin – Avoid Scams

Scamwatch – Don’t be lured into binary options scams

FBI – Binary Options Fraud

SEC – Binary Options Fraud

Biri size büyük yatırımlar sunuyorsa ya da tehdit ediyorsa “he” deyip geçiniz. Hayatınıza kaldığı yerden devam ediniz.

Categories
Blokzincir

Cezam bu olmamalıydı

Linkedin’de son derece masum bir hata yaptım. Kriptopara platforumu Binance’in Akbank paylaşımına yorum yaptım. Ne olduysa ondan sonra oldu. “Bitcoin Binary Trading (İkili Bitcoin Opsiyonu, BBT)” simsarı birçok arkadaş (şu ana kadar 12) beni eklemeye başladı. Bir olasılık, hepsi aynı insan da olabilir. Konuyu nereye getireceklerini bildiğim halde hepsinin bağlantı teklifini kabul ettim.

Bütün konuşmalar klasik bir selamlaşma ile başlıyor. Peşinden “nerelisin, orada hayat nasıl, ne işle meşgulsün” soruları geliyor. İlk üç arkadaşa katlanıp konunun nereye geleceğini bilmeyerek (!) sorulara cevap vermeye başladım. Tam ortamda güzel bir elektrik var derken (Bugün Dudu’yla yaptığımız bir geyiğe ithafen) hop o önemli soru geldi, üçünde de. Sekmedi.

BBTci: Bitcoin'e yatırım yapmak ister misin?
GC: Hayır düşünmüyorum.
BBTci: Yeni şeyler denemek istemez misin?
GC: Hayır.
BBTci: Neden?

Daha sonra baktım olmadı, beni ekleyen her yeni arkadaşa sabit bir mesaj göndermeye başladım. Teşekkür edenler oldu, “neden yeni şeylere açık değilsin? sen nasıl bir yol izliyorsun? senin yatırım tercihlerini anlatır mısın?” soruları ile sabır deneyenler de oldu elbette.

Beni yeni ekleyen arkadaşları tenzih ediyorum. Dolandırıcılık eskiden de vardı da kriptoparalar sağ olsun işi kolaylaştırmış. “Dostum sen bana 1 Bitcoin gönder ben sana haftaya 10 Bitcoin göndereceğim” gibi bir yatırım planın ne kadar saçma olduğunu anlamak için finans uzmanı olmaya gerek yok. (Ben hala bütün pazarlama ağlarını saadet zinciri olarak görüyorum. Siz üyesi/kurucusu olarak farklı bir görüşte olabilirsiniz, sorun değil. Yeter ki insanların tasarruflarını çürütmeyin)

Yeni bağlantılarımın Linkedin paylaşımlarına dayanan gözlemlerimi kısaca belirtmek isterim:

  1. Memnun yatırımcılardan gelen Whatsapp mesajları. 1 BTC yatırıp parasının karşılığını alanların gönderdiği teşekkür mesajları bir türlü bitmiyor. O yazışmaları okuyunca anlıyorsunuz ki Bitcoin ticareti uzmanı arkadaşımız sizden yatırım için gerekli tutarı alıyor, kazancınızla beraber iade ediyor. Asla üzerine konmuyor
  2. Paylaşılan fotoğraflar mutlaka zenginliği ifade ediyor. Lüks arabalar, çanta dolu paralar, deniz/göl/nehir manzaralı Avrupa otellerinde çekilmiş kahvaltılar, çalışma masalarındaki Mac bilgisayarlar. O kadar başarılı yatırımlar yapmışlar ki lüks hayat hiç kesilmeden, hayatlarının her noktasında devam ediyor.
  3. Yahu tabii ki hayatları her başarı öyküsü ile dolu değil. 100% kazancın mümkün olmadığını bilen uzmanlarımız başarısız oldukları günleri anmaktan da çekinmiyor. Motivasyon dolu paylaşımlarla sizi mutlu bir geleceğin bu yatırımlarla mümkün olacağına inandırmak istiyorlar.
  4. Büyük çoğunlukla paylaşımlarını sadece kendileri beğeniyor. İşin daha da ilginci bu kadar başarılı yatırımcıların Linkedin’i yeni keşfetmiş olmaları. Bağlantı sayıları son derece düşük.Bir sebepten dünyanın kurtuluşunu Bitcoin’e bağlıyorlar. Alzheimer için aspirin tavsiye etseler bu kadar şaşırmam.

Bitcoin İkili Opsiyon simsarlığının nereye geldiğini anlamak için küçük bir araştırma dahi yeterli. “Bitcoin scams” diye arattığınızda çıkan haberler, forum paylaşımları işin ciddiyetini gösteriyor. Dolandırıcıların esas kaynağı elindeki tasarrufu bir şekilde zenginliğe çevirme hayali olan insanlar. Buradaki esas sorun ise, insanların hiçbir soru sormadan bu Bitcoin simsarlarının “başarı öykülerine” inanmaları. Binance, eToro, Kraken, Coinbase gibi kriptopara platformları hakkında yapılan yorumların içinde sitelerle ilgili yapılmışları bulmak zor. Bahsi geçen platformların Trustpilot’taki düşük puanların sebebi ikili opsiyon simsarı arkadaşların farklı kullanıcı adları ve birbirine çok benzeyen yorumlarıyla kendilerini överken sitelere verdikleri düşük puanlar. 

Kriptopara gibi güvenilirliği sürekli sorgulanan fakat birçok alanda gelecek vaad eden bir teknolojinin böyle insanların elinde heba olması, toplumun gözünde değerini kaybetmesi gerçekten çok acı. Bütün kriptovarlıklar hakkındaki ilk günkü görüşümden hala vazgeçmedim:

Denetlenmediği sürece hiçbir bir başarısı ve faydası olmayacak toplumlar için.